eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy brać kredyty mieszkaniowe we frankach?

Czy brać kredyty mieszkaniowe we frankach?

2007-03-28 12:29

Przeczytaj także: Droższe mieszkanie - tańszy kredyt?


Dlaczego te związki są takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że Polska za kilka lat także będzie w strefie euro. Co prawda obecny rząd nie spieszy się z wyznaczaniem konkretnej daty. Można jednak oczekiwać, że nastąpi to w perspektywie 4-5 lat. To niewiele z punktu widzenia czasu przez jaki spłaca się kredyt mieszkaniowy (20-30 lat). Oznacza to, że osoby które dzisiaj pożyczą franki tylko w początkowym okresie spłaty będę zarabiać złotówki, potem już euro. I zanim uświadomimy sobie skutki takiej zamiany należy wspomnieć o jeszcze jednym związku łączącym frank i euro. Otóż waluty te zachowują się bardzo podobnie w relacji do wielu innych walut - takich jak np. złotówka. Jednocześnie wzajemny kurs euro do franków jest bardzo stabilny. Ostatnio co prawda szwajcarska waluta osłabia się względem euro (co jest korzystne dla polskich kredytobiorców) jednak skala wahań tego kursu jest niewielka w relacji do innych par walut. To oznacza, że osoba zarabiająca euro i spłacająca dług we frankach praktycznie nie ponosi ryzyka kursowego lub jest ono minimalne.

Co stanie się z kredytem we frankach po wejściu Polski do Unii Monetarnej? Otóż nic. Warunki umowy zostaną bez zmian. Znacznie jednak spadnie ryzyko związane z tym kredytem. Obserwując dotychczasowe zależności pomiędzy frankiem a euro można założyć, że w przyszłości także szwajcarskie stopy nie zaskoczą nas niczym i będą podążać w ślad za stopą w strefie euro. Pozostając jednocześnie niższe z uwagi na stabilizację i przewidywalność szwajcarskiej gospodarki. Ktoś kto zarabia w euro nie musi się więc bać wzrostu szwajcarskich stóp i kosztu kredytu, bo z dużym prawdopodobieństwem oprocentowanie jego oszczędności już wcześniej wzrosło. Nie musi się też bać wzrostu kursu franków do euro z powodów opisanych wcześniej.

Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że nie jesteśmy jeszcze w strefie euro i nie wiadomo kiedy w niej będziemy. Warto zauważyć, że wiele kredytów nie istnieje dłużej niż 5-10 lat: po prostu sprzedajemy mieszkanie, spłacamy kredyt i bierzemy następny na zakup większego lokalu. Jeśli rzeczywiście chcemy spłacać kredyt tak krótko, to powinniśmy zdecydować się na złotówki. W przypadku spłaty przez 5 czy 10 lat oszczędności na odsetkach nie są na tyle duże by ponosić ryzyko kursowe.

W tej chwili marże pobierane przez banki od kredytów złotowych są bardzo niskie. Konkurencja sprowadziła je do poziomów niespotykanych w Europie. Po naszym wejściu do strefy euro kredyty w złotówkach zostaną zamienione na kredyty w euro. Warunki umów nie mogą się zmienić, więc marże zostaną na niezmienionym poziomie. W efekcie Polacy będę spłacać jedne z najtańszych kredytów w całej UE. Wobec tego faktu nie można przejść obojętnie.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: