eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 19-23.03.2007

Rynek walutowy 19-23.03.2007

2007-03-23 21:57

Przeczytaj także: Rynek walutowy 12-16.03.2007


Europejscy inwestorzy nie mogli skorzystać z takiego obrotu spraw bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji i komunikatu, co było możliwe dla inwestorów w USA, którzy jeszcze do końca sesji wywindowali główne indeksy od ok. 1,3% w przypadku DJIA, do blisko 2% w przypadku NASDAQ. Pozytywne nastroje rozlały się po całym świecie, zwiększając tym samym apetyt na ryzyko, co doprowadziło do zwyżek indeksów na większości rynków akcyjnych świata, jednak przeważająca część wzrostów podczas azjatyckiej, a potem europejskiej sesji, odbyła się na otwarciu. Podczas dnia indeksy już nie rosły tak dynamicznie, co może świadczyć o głębszym zastanowieniu się inwestorów nad sensem komunikatu FED, co umożliwiło lekkie odreagowanie tych zawirowań w dalszej części tygodnia.

Rynek, będący pod wpływem złagodzonego tonu Fed w sprawie stóp procentowych, nie reagował na inne dane makro, również w drugiej części tygodnia. Bez echa, a w konsekwencji - bez trwałej reakcji rynku, przeszły opublikowane w czwartek i piątek dane makro z szerokiego rynku, a mianowicie: wysoka dynamika zamówień w przemyśle w Strefie Euro (12% wobec oczekiwanych 10,1%), spadek liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych (316 tys. wobec oczekiwanych 324 tys.), czy ujemna wartość wskaźników wyprzedzających (-0,5%, wobec oczekiwanych -0,3% oraz 0,1% miesiąc wcześniej). Reakcji nie wywołały również pozytywne informacje o znacznym wzroście sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym, która z wynikiem 6,69 mln. przekroczyła oczekiwania (6,31 mln.) oraz poprawiła styczniowy wynik (6,44 mln.), do czego przyczynić się mógł spadek cen o ok. 1,3% w porównaniu z lutym 2006 r.

Złotówka w drugiej części tygodnia wciąż pozostawała pod wpływem wydarzeń z szerokiego rynku, co oznacza, że w ślad za rosnącym EURUSD, złotówka się umacniała, co lepiej było widoczne na wykresie pary dolar/złoty (spadek poniżej 2,89), niż w przypadku EURPLN, którego spadki hamowała umacniająca się wspólna waluta. Odreagowanie oraz korekcyjny spadek EURUSD, jakie miały miejsce w piątek, pozwoliły dolarowi odrobić część strat również wobec złotówki, co skutkowało wzrostem kursu USDPLN powyżej 2,91.

Kończący się właśnie tydzień przyniósł kolejne informacje o charakterze fundamentalnym, które potwierdzają optymistyczne perspektywy polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna rośnie w dwucyfrowym tempie (17,5%), podobnie jak produkcja przemysłowa (12,9%), a spadek bezrobocia, które obecnie wynosi 14,9%, przekroczył oczekiwania rynku (15% z 15,1% miesiąc wcześniej). Jedynym zagrożeniem dla polskiej gospodarki wydaje się rosnąca inflacja, której sygnały w postaci wyższej od oczekiwań inflacji PPI (3,6% wobec oczekiwanych 3,2%) oraz rosnącej inflacji bazowej w styczniu (1,5%) i w lutym (1,6%), a co za tym idzie rosnące prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie.

Złotówka pozostała w tym tygodniu stabilna względem euro, a kurs EURPLN oscylował w okolicach 3,8650, natomiast umocniła się względem słabnącego dolara, co przełożyło się na spadek kursu USDPLN z okolic 2,9220 na zamknięciu w zeszły piątek, w okolice 2,9060 obecnie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: