eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 19-23.03.2007

Rynek walutowy 19-23.03.2007

2007-03-23 21:57

Tydzień, który właśnie dobiega końca, był całkowicie podporządkowany zaplanowanej na środę decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych, a zwłaszcza towarzyszącemu jej komunikatowi. Można go zatem podzielić na dwa etapy: wyczekiwanie na decyzję, oraz wydarzenia będące następstwem tej decyzji. Okresy te odpowiadają oczywiście pierwszej i drugiej połowie tygodnia, a granicą pomiędzy nimi jest środowy wieczór.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 12-16.03.2007

W zasadzie rynek był w tym tygodniu uodporniony na docierające informacje o charakterze fundamentalnym, za to gwałtowna reakcja inwestorów na złagodzenie nastawienia Fed w polityce monetarnej, zrekompensowała z nawiązką wcześniejszy brak ruchów kursów walutowych. Handel w okresie od poniedziałku do środy był ograniczony, a oczekiwanie na decyzję Fed skutecznie hamowało zapędy inwestorów.

Eurodolar w pierwszej części tygodnia przygotowywał się do silniejszej reakcji po opublikowaniu decyzji i komunikatu, co skutkowało ruchem jego kursu na wschód w wąskim paśmie wahań 1,3280-1,3320. W efekcie, również złotówka była w tym czasie stabilna, a wahania kursów EURPLN i USDPLN w ciągu sesji nie przekraczały 1,5 grosza.

Tej sytuacji nie były w stanie zmienić ukazujące się w tym okresie dane makro, nawet dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości, gdzie uwidoczniło się lekkie ożywienie w liczbie noworozpoczętych inwestycji budowlanych (1,525 mln. wobec 1,399 mln. miesiąc wcześniej oraz oczekiwań na poziomie 1,45 mln.). Z drugiej strony, spadła, i to bardziej niż oczekiwał rynek (1,55 mln), liczba zezwoleń na budowę, z poziomu 1,571 mln w styczniu do 1,532 mln. w lutym. Bez wpływu na zachowanie się eurodolara pozostał wynik inflacji PPI w Niemczech, a to za sprawą dwóch czynników: ograniczonego znaczenia tego wskaźnika oraz jego zgodności z oczekiwaniami rynku (2,8%).

O ile zachowanie się eurodolara, w okresie przed decyzją w sprawie stóp procentowych, nie dawało wskazówek co do oczekiwań rynku, o tyle powrót byczych nastrojów na rynki akcyjne był wyraźnym sygnałem, że rynek oczekuje gołębiej wymowy komunikatu do decyzji FOMC. I tu pojawia się problem interpretacji słów Bernanke. Czy zastąpienie słów o możliwych podwyżkach stóp procentowych w przyszłości, słowami o zachowaniu czujności i monitorowaniu ryzyka wzrostu inflacji, było odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji, czy być może miała ona charakter próby uspokojenia rynków, w celu uniknięcia gwałtownej wyprzedaży akcji, z jaką mieliśmy do czynienia na przełomie lutego i marca. Nie zmienia to faktu, ze inwestorzy, którzy zaczęli ponownie skłaniać się ku podejmowaniu większego ryzyka, odebrali to jako gołębi sygnał i przystąpili do zakupów akcji na całym świecie, a wzrosty indeksów trwały już do końca tygodnia.

Bezpośrednią reakcją na złagodzenie, w porównaniu z lutowym posiedzeniem, komunikatu towarzyszącego decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, był wzrost prawdopodobieństwa, z jakim rynek wycenia szansę na obniżki stóp jeszcze w pierwszej połowie roku, z poziomu ok. 28% aż do 48%, co oczywiście musiało przełożyć się na siłę dolara. Eurodolar, który pod wpływem coraz gorszych danych z amerykańskiej gospodarki dynamicznie rósł w ostatnim tygodniu, wykorzystał ten impuls do pokonania kolejnych poziomów oporu, dzięki czemu w nocy ze środy na czwartek, podczas azjatyckiej części sesji, EURUSD ustanowił nowy, dwuletni szczyt, nieco poniżej 1,3410.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2

następna

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: