eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pułapki kredytowe: jak ich uniknąć?

Pułapki kredytowe: jak ich uniknąć?

2007-03-22 13:50

Przeczytaj także: Poznaj RRSO i wybierz najlepszy kredyt


Inaczej jest w sytuacji kredytów hipotecznych. Tutaj dłużej nie zawsze znaczy taniej. Oprócz parametrów podanych powyżej, które należy sprawdzić, należy jeszcze zwrócić baczną uwagę na ubezpieczenia, których zażądał od nas bank, aby udzielić nam kredytu. Często jest tak, że ubezpieczenie kosztuje nas więcej, niż w sytuacji gdybyśmy sami znaleźli podobne ubezpieczenie na rynku, albo jego warunki, których najczęściej nie sprawdzamy, są bardzo niekorzystne. Np. bank proponuje ubezpieczenie od utraty pracy i kupujemy je. A czy sprawdziliśmy, w jakiej sytuacji możemy z niego skorzystać, przez jaki czas i na jakich warunkach będziemy objęci ochrona ubezpieczeniową? Dochodzi nam zatem kolejny druk, tzw. OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczeń – oczywiście dla danej polisy, o której mówimy.

Kolejna rzecz to frazes, ale bardzo ważny. Trzeba dokładnie przeczytać i sprawdzić wszystkie zapisy w umowie kredytowej. Rzeczą oczywistą wydaje się, że wszystko powinno być tam zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, ale przecież chodzi o nasze pieniądze, czyli najlepszy powód, aby dokładnie się z umową zapoznać. Nawet jeśli nasz kredyt jest relatywnie tani i znamy wszystkie parametry, o których wspomniano wcześniej, to i tak powinniśmy dokładnie przestudiować tabele opłat i prowizji. Czasem możemy być bardzo zaskoczeni wysokością opłat, które moglibyśmy ponieść, gdy spóźnimy się, np. o jeden dzień z płatnością raty czy inną, wydawałoby prozaiczną czynnością, do której zobowiązuje nas umowa kredytowa.

Niedobrą praktyką niektórych banków jest przenoszenie wielu zapisów z umowy kredytowej do regulaminu bankowego, który decyzją zarządu banku może przecież zostać zmieniony. Wszystkie umowy o szybki kredyt podlegają na szczęście ustawie o kredycie konsumenckim. A to oznacza, że po podpisaniu umowy możemy się z niej wycofać w ciągu 10 dni. Trzeba tylko zwrócić bankowi pożyczone pieniądze. Wzór oświadczenia, które należy przesłać bankowi wraz z pieniędzmi, powinien znajdować się pod każdą umową kredytową. Wycofując się z umowy, możemy odzyskać prawie wszystkie pieniądze, które zapłaciliśmy bankowi w formie prowizji. Istnieje jeden wyjątek – opłata przygotowawcza. Dlatego warto przed podpisaniem umowy zwrócić uwagę na jej wysokość.

Jak widzimy, starając się o „dobry kredyt” czy to hipoteczny, czy gotówkowy, czeka nas wiele pracy. Ale uzyskanie dobrego, taniego kredytu to chyba wystarczające wynagrodzenie za nasze starania.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: