eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 5-9.03.2007

Rynek walutowy 5-9.03.2007

2007-03-09 22:04

Przeczytaj także: Rynek walutowy 1-28.02.2007


W zasadzie Trichet nie powiedział nic nowego w tym komentarzu, jednak przez brak zapewnienia o czujności EBC przy monitorowaniu inflacji, komunikat ten został odebrany jako niewystarczająco jastrzębi, a co za tym idzie, przyniósł kolejną falę spadków eurodolara (z okolic 1,3160 do poziomu 1,3115).W tamtych okolicach kurs ten znalazł wsparcie, dzięki czemu do końca dnia wzrastał, a dziś (tzn. w piątek) rano znajdował się w okolicach 1,3150. To jednak nie był koniec, gdyż na 14:30 zaplanowane były istotne publikacje, a mianowicie saldo bilansu handlowego oraz zatrudnienie w sektorze pozarolniczym.

Jeśli chodzi o zatrudnienie w sektorze pozarolniczym, to jest to chyba najważniejsza z publikacji z amerykańskiego rynku pracy, która często jest powodem znacznych wahań kursu EURUSD. Publikowane w tym tygodniu dane, dotyczące sytuacji na rynku pracy (zatrudnienie krajowe ADP oraz liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych) zawiodły oczekiwania inwestorów, co spowodowało, że duża część uczestników rynków również dziś oczekiwała słabych danych. Rynek oczekiwał, że w lutym zostało stworzone 100 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, rzeczywiste dane wyniosły 97 tys. Mogłoby się wydawać, że będzie to zawód, który osłabi dolara. Tak się jednak nie stało z dwóch powodów. Po pierwsze, różnica pomiędzy rzeczywistą a oczekiwaną wartością prawdopodobnie była niższa, niż oczekiwał rynek, a po drugie obraz rynku pracy poprawiła rewizja styczniowych danych i podniesienie wartości tego wskaźnika z 11 tys. do 226 tys.(!).

Pozytywna dla dolara okazała się również informacja o większym od oczekiwanego spadku deficytu w bilansie handlowym. Po zaskakującym wzroście nierównowagi w styczniu do poziomu - 61,18 mld. USD (oczekiwano -595 mld. USD), prognoza rynkowa mówiła o spadku deficytu w lutym do poziomu 59,7 mld. USD. Rzeczywiste dane znów zaskoczyły rynek, tym razem pozytywnie, gdyż deficyt handlowy USA spadł w lutym do ok. 59,12 mld. USD.

Reakcja eurodolara na takie informacje była błyskawiczna, a zasięg spadku kursu wyniósł ok. 0,7 dolara, co sprowadziło EURUSD w okolice 1,3085.

Złoty w tym tygodniu jak zwykle podlegał wahaniom wynikającym z sytuacji na rynku międzynarodowym, co oznacza, że po poniedziałkowym osłabieniu w wyniku przeceny na światowych rynkach akcyjnych, po ustąpieniu presji z tego źródła, przez resztę tygodnia odrabiał straty. W efekcie w ciągu tego tygodnia EURPLN spadł z okolic 3,9250 w rejony 3,8650. Podobnie rzecz się miała w przypadku USDPLN, który spadł w tym tygodniu z okolic 2,9950 notowanych w poniedziałek, do poziomu 2,9450 w piątek wieczorem.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: