eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekta jena zapowiada wzrost indeksów

Korekta jena zapowiada wzrost indeksów

2007-03-06 12:13

Nasz rynek walutowy rozpoczął poniedziałek od osłabienia złotego. Było to najwyraźniej przeniesienie nastrojów z rynku EUR/USD, który z kolei reagował spadkiem na wzmocnienie jena i pogłoski o zmiękczeniu stanowiska przez ECB. Jednak na naszym rynku (i innych rynkach regionu) nie widać było dużej chęci do wyprzedaży lokalnych walut.

Przeczytaj także: Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan spadł

Nadal są one relatywnie mocne, mimo że złoty w końcu dnia stracił do euro i do dolara. Nie jest to ciągle takie osłabienie, które sygnalizowałoby exodus kapitału zagranicznego. Wygląda to ciągle tak, jakby gracze cierpliwie czekali na koniec światowych zawirowań, żeby spróbować szybko umocnić naszą walutę. Dzisiaj jednak nadal będziemy podążali za kursem EUR/USD.

GPW poszła w poniedziałek rano drogą wytyczoną przez giełdy azjatyckie i europejskie. Indeksy od otwarcia spadały po około 3 procent. Potem rynek naśladował to, co działo się w Eurolandzie, który z kolei wpatrywał się w japońskiego jena. Popołudniowe wzmocnienie giełd europejskich (jen zaczął się wreszcie korygować) przez pewien czas nie miało wpływu na nasz rynek. W pewnym momencie indeksy spadały po blisko 4 procent, a MidWig nawet mocniej.

Oczywiste jednak było, że jeśli korekta na rynku jena będzie trwała, to i nasz rynek zmniejszy skalę spadku. Tak się też w końcu stało. Na godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA, kiedy indeksy w Eurolandzie zaczęły wyraźnie odbijać, obóz byków przycisnął pedał gazu i nasze indeksy też (opornie) ruszyły na północ. Zakończyliśmy sesję spadkiem o „tylko” 2 procent, ale sytuacja techniczna znacznie się przez to pogorszyła. Obrót był duży, co nie jest dla rynku korzystne, ale o niczym nie przesądza.

Wczorajsze zakończenie sesji w USA nie powinno mieć dzisiaj dla GPW najmniejszego znaczenia. Nadal wszyscy będą wpatrzeni w Azję, a tam przecież rozpoczęła się korekta. Rynki w Eurolandzie są też już technicznie wyprzedane, więc i tam indeksy ruszą do góry. Poza tym wszyscy będą czekali na odbicie w USA, a to będzie zwiększało popyt.

Nie wyobrażam sobie, żeby fundusze nie doprowadziły dzisiaj na GPW do mocnego odbicia. Zależy im przecież bardzo na uspokojeniu nastrojów. Gdyby wzrost był niewielki (mniejszy od 2 procent), to źle by rynkowi rokowało. Jedno jest pewne i o tym trzeba pamiętać - mamy teraz do czynienia z rynkiem day-traderów, spekulujących w bardzo krótkim okresie (w czasie sesji lub co najwyżej kilku sesji). W żadnym razie nie jest to rynek inwestora. On powinien stać z boku.

W poniedziałek negatywne nastroje przeniosły się z giełd azjatyckich na europejskie. Indeksy spadały od otwarcia po około 2 procent. Widać było stabilizację, kiedy japoński jen się stabilizował i pogorszenie nastrojów, kiedy tylko zaczął znowu się wzmacniać. To był jedyny rynek, który tak naprawdę był obserwowany.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: