eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Techniczne wyprzedanie rynku

Techniczne wyprzedanie rynku

2007-03-01 11:20

Przeczytaj także: Chińska giełda powodem spadków


GPW w środę nie sprawiła bykom miłej niespodzianki. Sesja zaczęła się dwuprocentowym spadkiem, a indeks MidWig tracił nawet ponad 4 procent. Widać było jak działa brak płynności na akcjach małych spółek. Jednak prawie od samego początku popyt zaczął indeksy podnosić.

Gracze doszli do wniosku, że spadki są przesadzone, bo przecież indeks w Szanghaju wzrósł, a kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadały spore zwyżki indeksów. Uspakajały się również indeksy na pozostałych rynkach Eurolandu. Jednak zmienność rynków była olbrzymia, a u nas dodatkowo powiększały ją zlecenia arbitrażystów.

Sesja była rozgrywana według klasycznego scenariusza, więc nie mogło dziwić to, że od południa popyt przystąpił do ataku. Gracze najwyraźniej liczyli na mocne odbicie w USA. Jednak przed publikacją danych w USA, już tylko na MidWig ten atak wyglądał na udany – ten indeks spadał o 14.00 tylko 0,7 proc. Na rynku dużych spółek nadal sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale zakończenie sesji było niezgodne ze standardowym scenariuszem. WIG20 spadł znowu i to sporo, bo aż o 2,5 procenta. Obrót był znowu olbrzymi. Takie zachowanie rynku może bardzo martwić, ale faktem jest, że graczom europejskim zdecydowanie nie spodobały się (słusznie) dane makro z USA, a to przedłużyło przecenę.

Dzisiaj praktycznie kończy się sezon publikowania raportów kwartalnych spółek. Raporty dużych firm mogą wpływać na nastroje, ale zdecydowanie bardziej istotne będą nastroje panujące na światowych rynkach akcji. Wczorajsze odbicie (niezbyt duże) w USA i techniczne wyprzedanie rynku, powinno dzisiaj zapewnić odbicie, ale w czasie dużej korekty lub bessy analiza techniczna zazwyczaj po prostu nie działa, a indeksy mogą wchodzić w stan absolutnie skrajnego wyprzedania. Dużo zależy od tego, jak giełdy europejskie potraktują kolejne spadki indeksu w Szanghaju. Jeśli gracze będą nadal ostro sprzedawali akcje, to nic nas nie uratuje przed złym początkiem sesji. Jeśli Europejczycy zlekceważą Szanghaj i sesje otworzą się neutralnie lub na plusie, to indeksy, przynajmniej na początku sesji, powinny rosnąć, ale radziłbym zachować ostrożność. Po odbiciu zapewne włączy się znowu podaż, a w końcu i tak o zakończeniu sesji zadecyduje reakcja rynków światowych na dane z USA, których przecież i dzisiaj będzie bardzo dużo.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: