eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 5-9.02.2007

Rynki finansowe 5-9.02.2007

2007-02-12 21:28

Przeczytaj także: Rynki finansowe 29.01-02.02.07


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

W mijającym tygodniu brakowało impulsów do znaczących ruchów na rynku długu, więc zakres zmian cen był znikomy. Generalnie rentowności obligacji wzrosły we wszystkich segmentach (tzn. zarówno dla papierów o zapadalności do 2-, jak i 10-, i więcej lat). Rentowość obligacji 10-letnich wzrosła (ceny tych obligacji spadły) z poziomu 5,16 do ponad 5,20 proc., głównie za przyczyną słabszych rynków bazowych, w tym strefy euro, gdzie spodziewane podwyżki stóp procentowych osłabiały tamtejszy rynek.

Zagraniczne rynki

Obligacje na rynku amerykańskich nieznacznie zyskały na cenie. Głównym i właściwie jedynym czynnikiem wzmacniającym ceny była dobrze przyjęta aukcja 30-letnich obligacji skarbowych. Koniec tygodnia jednak przyniósł wyhamowanie wzrostu cen za sprawią wypowiedzi członków lokalnych biur Fed, dla których inflacja powyżej 2 proc. jest nieakceptowalna, co rynek odebrał jako wizję podwyżek stóp procentowych w USA, jeśli ceny będą rosły w takim tempie. W Europie natomiast, kolejny tydzień obligacje traciły na wartości, za sprawą tendencji na rynku stóp procentowych, które zdaniem inwestorów, będą podwyższane przynajmniej dwukrotnie w tym roku przez Europejski Bank Centralny. W reakcji na takie oczekiwania, rentowność 2-letnich obligacji niemieckich wzrosła o 5 pkt bazowych, do poziomu 3,96 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

W całym minionym tygodniu tylko czwartkowa sesja przyniosła istotniejsze zmiany. Niestety indeksy w czwartek mocno zanurkowały z dół. W pozostałych dniach tygodnia nieznacznie zmieniały wartości, w zasadzie poruszając się w bok przy niewielkich obrotach. Indeks WIG20 spadł do poziomu 3417,38 pkt, tracąc ponad3 proc., zaś MIDWIG stracił nieco ponad 1 proc., spadając do poziomu 4225,22 pkt. W największym stopniu do spadków przyczyniły się walory KGHM, które straciły w skali tygodnia ponad 8 proc. Była to reakcja inwestorów na kolejne minima cenowe miedzi na giełdach towarowych.

Inwestorzy postanowili również skorygować ceny banków, które w ostatnich tygodniach ciągnęły indeksy w górę. Wisząca nad TPSA rekordowa kara ze strony UKE nie sprzyja notowaniom jej walorów. Notowania Kęt tracą po informacji, że zostaną zastąpione w indeksie przez akcje Ceresanitu. Najmocniej z blue chipów zachowują się akcje Agory i Biotonu, a także PGNiG, które w ostatnim okresie otrzymało kilka pozytywnych rekomendacji i znajduje się w pobliżu historycznych maksimów cenowych.

Po zamknięciu luki hossy z 1 lutego, atmosfera na naszym parkiecie jest zdecydowanie słabsza i większą przewagę zdają się mieć niedźwiedzie. Jedynym pocieszeniem jest to, że ostatnie spadki odbyły się przy niewielkich obrotach i były raczej wynikiem cofnięcia się popytu. W następnym tygodniu poznamy wyniki finansowe KGHM, jak też dane zza oceanu, dotyczące sprzedaży detalicznej, rynku nieruchomości i PPI. Dopiero ruch po tych danych, potwierdzony większymi obrotami, powinien wskazać kierunek zmian w lutym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: