eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Akcje banków potaniały

Akcje banków potaniały

2007-02-07 09:45

Sesja wtorkowa była ciekawsza od poniedziałkowej i przyniosła niewielkie spadki większości indeksów. Podaż mocniej przycisnęła na akcjach banków, które zgodnie potaniały.

Przeczytaj także: Gracze skupują akcje banku Pekao

Początek sesji był nad wyraz dobry, gdyż bez pozytywnego impulsu ze strony giełd zagranicznych popyt wyniósł indeks WIG20 do 3555 pkt. Sprowokowało to podaż i po systematycznym osuwaniu indeks największych spółek spadł o 0,47 proc. i zamknął się wartością 3511 punktów (sesyjne minimum). Bardzo duże obroty przekraczające 1,4 mld nie mówią całej prawdy o intensywności wczorajszego handlu, gdyż miała miejsce wymiana potężnego pakietu akcji PKO (ponad 3 mln akcji) oraz mniejszego BZWBK (ponad 200 tys. sztuk). Niemniej aktywność handlujących była spora i przewagę po raz pierwszy od wielu sesji uzyskali sprzedający.

Indeks WIG-Banki stracił 1,24 proc. i wynosi 7914,66 pkt. Jest to wartość po "denominacji" o jeden rząd wielkości, przeprowadzonej dwie sesje temu dla większej czytelności indeksu. Podobnie uczyniono w przypadku wskaźnika WIG-Budownictwo. Stare wartości indeksów należy podzielić przez 10, aby przejść na nowe.

Najsłabszy wśród banków był wczoraj BPH, który po słabym zamknięciu stracił 3,6 proc. Wygląda na to, że przy obecnym poziomie wycen jego akcje ponad barierą tysiąca złotych nie zagoszczą na długo. Zniżkę rzędu 2,25 proc. zanotowała też m. in. TPSA, której raczej żadne unijne ciała nie pomogą uniknąć kary 356 mln zł zapowiadanej przez UKE. Na przeciwnym biegunie znalazł się wczoraj PKN Orlen, który z dużym opóźnieniem zaczął reagować na trwające od połowy stycznia wzrosty cen ropy. Akcje koncernu zdrożały o 2,12 proc. do 48,2 zł przy dużym wolumenie 1,85 mln.

Bąbel na średnich i mniejszych spółkach pęcznieje dalej, co widać po siódmym z rzędu rekordzie indeksu MIDWIG (wczoraj +0,38 proc., 4352 pkt) oraz po kolejnym dziewiczym osiągnięciu WIRR (+1,15 proc., 14692 pkt). Mimo że rynek jest znacznie dojrzalszy niż na początku 1994 r., to analogie nasuwają się same.

Rynkom zachodnioeuropejskim nie przeszkodziły we wzrostach gorsze od prognoz dane o grudniowej dynamice zamówień fabrycznych w Niemczech (-0,2 proc. wobec oczekiwanych +0,5 proc.) oraz mieszany odczyt sprzedaży detalicznej w eurolandzie (gorsza dynamika miesięczna, ale lepsza roczna). Podłączano się pod wzrosty giełdy brytyjskiej, odcinającej kupony od wzrostu sprzedaży w tamtejszych sieciach detalicznych (kampania promująca zdrowsze odżywianie przekłada się na kupno droższych produktów oraz zwiększony popyt na owoce i warzywa).

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: