eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tania ropa wspomaga rynek akcji

Tania ropa wspomaga rynek akcji

2007-01-12 10:47

W Warszawie wybór Sławomira Skrzypka na prezesa NBP nie miał najmniejszego znaczenia dla zachowania rynku walutowego, który to już dawno ten fakt zdyskontował. Jednak rano złoty umacniał się, idąc za kursem EUR/USD. Rosły też ceny obligacji.

Przeczytaj także: Sektor bankowy pogrążył WIG20

Najwyraźniej widać było uspokojenie nastrojów, które trochę się na rynkach rozwijających poprawiły. Być może też wypowiedzi nowego szefa NBP rynek wziął za dobrą monetę (na przykład tą o współpracy z obecnym zarządem, czy o zostawieniu rezerw w spokoju).

Po 13.00 naszej walucie pomógł wzrost kursu EUR/USD po nieoczekiwanym podniesieniu stóp procentowych przez Bank Anglii. Potem jednak, nawet spadek kursu EUR/USD po wypowiedziach Szefa ECB Jean-Claude Trichet, już nam nie szkodził. Złoty tracił co prawda do dolara, ale zyskiwał do euro. Tak było jednak tylko do około 17.00, bo potem nasza waluta na płytkim rynku zaczęła mocniej tracić i skończyła osłabiona w stosunku do dolara i euro. Najważniejsze w tym ruchu było to, że kurs USD/PLN wybił się z kanału półrocznego trendu spadkowego, a to może być zachętą do dalszego osłabienia. Dzisiaj jednak jest piątek, a to zachęca do zwyczajowej realizacji zysków, więc złoty może się wzmocnić.

WGPW zareagowała w czwartek tak, jak można było oczekiwać. Może nawet lepiej, bo rosły kursy w sektorze paliwowym, mimo dalszego spadku ceny ropy. Tu nasz rynek był bardzo podobny do amerykańskiego. Inwestorzy wiedzą, że spadki cen na rynku ropy są przesadzone. Od dawna rynkami rządzą przecież fundusze, a na surowcach - szczególnie mocno fundusze hedżingowe, które doprowadzają ruchy cen do absurdalnych poziomów. Wpływ mogła też mieć informacja o definitywnym porozumieniu na linii Rosja – Białoruś i o wznowieniu dostaw ropy.

Po wzrostowej sesji w USA, w krajach Ameryki Południowej i Tajlandii, także u nas zmniejszyły się niepokoje wynikające z sytuacji panującej w Tajlandii i Wenezueli, a to musiało pomóc szerokiemu rynkowi. WIG20 już na otwarciu doszedł do poziomu 3.200 pkt., a potem ugrzązł nad nim na długi czas. Liderem zwyżki była nadal KGHM (nie przeszkadzała jej taniejąca miedź) i odbijający sektor bankowy. Najsilniejszy był chyba jednak TechWig, pod wodzą Prokomu i Computerlandu. Doskonale zachowywał się też MidWig, który utworzył nową linię trendu wzrostowego i najwyraźniej ma zamiar zaatakować szczyt. Obrót był bardzo duży, choć wynikało to w dużej mierze z umówionych, dużych transakcji akcjami PKO BP i Pekao SA.

W zasadzie od południa indeksy obniżały się, ale specjalność naszej giełdy, czyli transakcje koszykowe, w ostatniej godzinie doprowadziły do blisko trzyprocentowego wzrostu WIG20. W ten sposób byki znowu weszły do gry. Co prawda sygnału kupna jeszcze nie ma, ale jeśli w końcu rozpocznie się korekta na rynku EUR/USD i ropy, to da naszemu rynkowi mocny impuls wzrostowy. Początek sesji może być dzisiaj lekko korekcyjny - może działać 4 procentowy spadek ceny ropy, ale w nocy zdrożała ona o prawie 1,5 proc. i powinna nadal drożeć, więc rynek o wczorajszej przecenie szybko zapomni. Tak czy inaczej, tydzień zakończymy wzrostem, co potwierdzi, że odczyty Wigometru, w przypadku, kiedy jedna ze stron jest w ponad 60 procentowej większości, zazwyczaj się myli.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: