eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Na WGPW spora niepewność

Na WGPW spora niepewność

2007-01-10 10:42

Przeczytaj także: Uspokojenie na rynku złotego


Po sesji raport kwartalny opublikowała Alcoa (producent aluminium). Były bardzo dobre, a prognozy zostały wyraźnie podniesione. Kurs spółki w handlu posesyjnym wzrósł o blisko 5 procent. Niespecjalnie wpłynęło to na resztę spółek, bo indeks handlu posesyjnego AHI spadł. Kontrakty na indeksy amerykańskie też rano spadały, pociągnięte w dół przez mocno spadające indeksy azjatyckie. Powody tych spadków są dosyć niejasne. Mówi się o wpływie surowców, ale sensu w tym wielkiego nie ma, bo przecież wczoraj surowce mogły właśnie rozpocząć odbicie. Mówi się też o wpływie wenezuelskiej nacjonalizacji i tajskich, nowych ograniczeń dla zagranicznych inwestorów. Być może, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że Nikkei mocno się odbił od 15 – letniej linii trendu spadkowego. Wydaje się, że nie będzie to miało wielkiego wpływu na zachowanie Amerykanów, którzy rzadko biorą przykład ze świata.

Dzisiejsze dane makro, publikowane w USA, nie powinny mieć istotnego wpływu na zachowanie rynku akcji. Być może jednak opublikowanie deficytu handlowego USA, będzie wygodnym pretekstem dla osłabienia dolara, ale jedynie wtedy, jeśli będzie on znacznie odbiegał w górę od prognoz (to jest możliwe). Podkreślam słowo „znacznie”, bo przecież spadek ceny ropy w kolejnych miesiącach zmniejszy deficyt, więc ten listopadowy musiałby być naprawdę zaskakująco duży, żeby dolarowi zaszkodzić. Gdyby był zgodny z prognozami lub od nich niższy, to kurs EUR/USD ruszyłby na południe. Teoretycznie, istotne dla gospodarki, a co za tym idzie i dla akcji oraz walut, jest to, co zobaczymy w raporcie o zapasach i sprzedaży w hurtowniach, ale rynek zazwyczaj na te dane nie reaguje. Warto jednak obserwować stosunek zapasów do sprzedaży – im będzie niższy, tym lepiej dla gospodarki. Dla rynku walutowego najważniejsze może być wystąpienie Michaela Moskow, szefa Fed w Chicago. Od czasu do czasu ostrzega on przed inflacją, więc przed jego wystąpieniem dolar może zyskiwać.


Wenezuela i Tajlandia zwiększają niepewność

Na polskim rynku walutowym nie dało się zaobserwować we wtorek reakcji, na przesłuchanie Sławomira Skrzypka przez sejmową komisję. Jak widać, nikogo (na razie) nie zaniepokoiły wypowiedzi kandydata, dotyczące możliwych interwencji na rynku walutowym, czy nowelizacji ustawy o NBP. Złoty naśladował ruchy kursu EUR/USD, wzmacniając się do dolara i stabilizując do euro. Po południu złoty zaczął jednak tracić, ale wpływ na ten ruch miało jedynie wzmacnianie się dolara na rynkach światowych. Tyle tylko, że skala osłabienia mogła już wynikać z dyskusji o kandydacie na szefa NBP.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: