eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Na WGPW spora niepewność

Na WGPW spora niepewność

2007-01-10 10:42

Przeczytaj także: Uspokojenie na rynku złotego


Dzisiaj w Sejmie powinna być głosowana kandydatura Sławomira Skrzypka, ale wcale nie jest to takie pewne, bo LPR żąda przełożenia głosowania. Wszyscy wiedzą, że to tylko taka gra medialno – wyborcza, ale rynek nie lubi niepewności, więc może się trochę zaniepokoić. Rano Sejm ma zadecydować, czy przełożyć głosowanie. Zakładam, że nie przełoży, a kandydatura wieczorem będzie przegłosowana. Gdybym jednak się mylił, to nasza waluta może znowu trochę stracić. Nie spodziewam się też dużych reakcji po przetargu na obligacje 10 – letnie. Wydaje się całkiem pewne, że zakończy się on sukcesem. Gdyby jednak stosunek popytu do podaży znacznie spadł, to złotego może osłabić.

WGPW naśladowała we wtorek od rana, ruchy indeksów w Eurolandzie, ale bardzo szybko chęć do kupna akcji osłabła i WIG-20 wrócił blisko poziomu równowagi. Sytuację pogarszało to, co działo się na rynku surowców, gdzie ropa nadal taniała, a miedź redukowała poranne zwyżki. Nasze spółki surowcowe jednak drożały – najwyraźniej w oczekiwaniu na szybkie nadejście korekty wzrostowej na rynku surowców. Przed południem indeksy znowu ruszyły na północ, ale informacja o karze, którą z pewnością UKE nałoży na TPSA oraz kolejne, bardzo dotkliwe spadki cen na rynku surowców nie pozwoliły na większe wzrosty.

Można jednak powiedzieć, że zachowanie rynku było niezwykle „bycze”. Duże spadki ceny ropy (nawet 4 procent) i spadek ceny miedzi obniżył jedynie kurs akcji KGHM, a spółki paliwowe po prostu wyhamowały zwyżki. Widać było, że rynek nie ma już ochoty na spadki. Najlepiej wyglądał MidWig, który usiłuje wrócić nad linię trendu rocznego. Na razie można jednak mówić w tym przypadku jedynie o korekcie grudniowych spadków. Bardzo dobrze zachowywał się TechWig, a obrót był bardzo duży. Takie zachowanie rynku sygnalizuje wyraźnie, że jest on gotowy do wzrostu. Potrzebuje tylko niewielkiego wsparcia z rynku surowców (wieczorem trend się tam odwrócił – ropa zminimalizowała straty, a miedź zdrożała) i spokoju na rynku światowym.

Dostałby takie wsparcie, gdyby nie spadki w Azji. Wczoraj nie dało się u nas zauważyć wpływu wenezuelskiej nacjonalizacji i tajskich ograniczeń dla zagranicznych inwestorów, co było dużym pozytywem dla rynku. Wydaje się, że dlatego właśnie, tak mocno wzrósł obrót – część inwestorów wychodziła obawiając się o losy giełd rynków rozwijających się. Mimo tego, że Polska jest w UE, traktowana jest nadal jako kraj rozwijający się, więc bardzo często zawirowania w którymś z krajów z tego koszyka wpływają na zachowanie kapitału u nas. Dlatego też nie można być pewnym, kto w tej walce wygra. Weszliśmy w okres sporej niepewności.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: