eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rośnie ryzyko dalszych spadków

Rośnie ryzyko dalszych spadków

2007-01-10 10:12

To, co obecnie obserwujemy na rynku, ma symptomy majowo – czerwcowej przeceny. Tracą nie tylko inwestorzy na polskiej giełdzie. Niemałe spadki widoczne są na parkietach całego świata. Tym samym prawdopodobieństwo kontynuacji niedawno rozpoczętej tendencji spadkowej istotnie rośnie.

Przeczytaj także: Zmiana trendu średnioterminowego

Dziś rano Nikkei kończy sesję 1,7% niżej niż wczoraj. Hang Seng traci 1,5% a koreański Kospi spada o 1,4%. Najbardziej wrażliwa okazuje się giełda w Indonezji, gdzie główny indeks obniża swoją wartość o 3,5%. Powodów do zadowolenia nie mają również inwestorzy w Ameryce Łacińskiej. Indeksy giełd w Meksyku i Brazylii straciły wczoraj prawie po 2% a w Argentynie blisko 3%. Co prawda giełdy przy Wall Street zakończyły sesję względnie neutralnie, lecz to za mało, by przekonać inwestorów i natchnąć ich optymizmem. Poranne notowania kontraktów terminowych na indeksy amerykańskie utrzymują się na 0,3% na minusie, co nie będzie korzystnie oddziaływało na otwarcie sesji europejskich. Oczekuję zatem, iż parkiety na starym kontynencie rozpoczną dzień luką bessy, czyli spadkiem na otwarciu.

Już wczoraj widać było słabość rynku, potwierdzającą zainicjowaną niedawno tendencję. WIG20 rozpoczął sesję próbą odreagowania po spadkach z zeszłego tygodnia. Sił wystarczyło jednak zaledwie do godz. 10:00. Potem indeks powędrował na południe, kończąc sesję na symbolicznym plusie. Kulą u nogi indeksu największych polskich spółek okazał się KGHM, który stracił 2,38%, w ślad za spadkami na rynku miedzi. Silny okazał się indeks MIDWIG, który wbrew rynkowej tendencji zyskał 1,54%. Zakrawa to wręcz na cud, albo manipulację. Jakkolwiek by tego nie określać, jeśli światowe indeksy pogłębią spadki, podążą za nimi również polskie małe i średnie spółki.

Warto również zwrócić uwagę na obroty na rynku. Wartość zrealizowanych transakcji na największych spółkach przekroczyła 1,1 mld PLN a na całym rynku zbliżyła się do 1,8 mld PLN. Biorąc pod uwagę spadkowy charakter sesji, pozytywne jej zakończenie nie traktowałbym, jak udaną próbę powrotu do trendu wzrostowego, potwierdzoną wysokimi obrotami. Zachowanie polskich spółek powinno dziś naśladować trendy światowe. Patrząc na świat z kolei, trudno być optymistą, zwarzywszy na to, że spadki mają miejsce na zdecydowanej większości parkietów.

Dziś zatem warto obserwować notowania, a raczej szukać odpowiedzi na pytanie, czy byki mają siłę na to, by powstrzymać rodzącą się na świecie tendencję. Marcowa seria kontraktów terminowych na indeks WIG20 utrzymuje po sesji dodatnią 14 punktową bazę, co można uznać za objaw optymizmu. Jeśli zatem baza spadnie, albo co gorsza będzie ujemna, stanie się to kolejnym symptomem świadczącym o możliwym pogłębieniu spadków.

 

1 2

następna

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: