eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rośnie ryzyko dalszych spadków

Rośnie ryzyko dalszych spadków

2007-01-10 10:12

Przeczytaj także: Zmiana trendu średnioterminowego


Pozostaje zatem zadać pytanie, czy spadki będą krótkotrwałe, czy też korekta będzie miała charakter wielomiesięczny. Moim zdaniem, zależy to od intensywności tej przeceny. Szybki spadek o kilkadziesiąt procent byłby zapewne dla rynku mniej brutalny. Inwestorzy, pchający swoje pieniądze z lokat bankowych, skuszeni ponadprzeciętnymi zyskami w roku ubiegłym, zorientują się zapewne, gdy będzie już za późno by opuszczać fundusze. Chęć powetowania straty może skłonić ich do pozostania na rynku.

Gorzej będzie, gdy spadki będą miały powolny, lecz zdecydowany trend. Kolejne próby powrotu do trendu wzrostowego będą osłabiać byki i dawać punkty niedźwiedziom. Resztę zrobi siła grawitacji. Dłuższa niż w zeszłym roku przecena, będzie wówczas oddziaływać negatywnie na psychikę inwestorów, co w oczywisty sposób skłoni ich do realizacji zysków, a nierzadko pewnie i ograniczenia straty. Cokolwiek by jednak nie powiedzieć, zachowanie naszego rynku będzie odzwierciedlać ogólnoświatową tendencję. Warto zatem przyglądać się, nie tylko głównym parkietom, lecz również rynkom wschodzącym. Duże spadki na wielu parkietach będą oczywistym dowodem poszerzającego się pesymizmu.

Analogii do majowo – czerwcowej przeceny dostarcza również rynek walutowy. Osłabienie walut krajów o wschodzących gospodarkach jest na to najistotniejszym dowodem. Trudno zatem za ostatnie spadki wartości naszej waluty winić li tylko Sławomira Skrzypka, choć idealnym kandydatem na prezesa NBP on zdecydowanie nie jest. Jakże znamienne słowa „Balcerowicz musi odejść” uderzają teraz z pełnym impetem w partię rządzącą. Niski poziom edukacji ekonomicznej społeczeństwa, niestety prędzej czy później uderzy po kieszeni obywateli. Ale cóż, Polak mądry po szkodzie.

Dziś rano za euro płaci się 3,90 zł a za dolara dawno nie widziane 3 zł. Wyraźnie niższej notowane są również forint i czeska korona, co zwiastuje odpływ pieniędzy z rynków wschodzących. Tym samym w siłę rośnie amerykański dolar. Po południu ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Poznamy wartość listopadowego deficytu handlowego. Teoretycznie, gorsze od prognoz dane powinny zaszkodzić dolarowi. Jeśli jednak tak się nie stanie, a waluty regionu nadal będą pod presją osłabiania, będzie to świadczyło o ogólnoświatowym wzroście awersji do ryzyka i możliwych dalszych spadkach na rynkach akcji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: