eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe i kursy walut 2006

Stopy procentowe i kursy walut 2006

2007-01-02 09:52

Przeczytaj także: Kredyty we frankach wciąż tańsze


fot. mat. prasowe

Wzrost stopy procentowej Banku Szwajcarskiego – LIBOR


fot. mat. prasowe

Zmiany stopy procentowej w Polsce – WIBOR


Stopy procentowe w Szwajcarii podążają wiernie w ślad za stopami ustalanymi przez Europejski Bank Centralny. Jednocześnie jednak – jak pokazuje historia – utrzymują się na poziomie o 1–1,5 pkt. proc. niższym od stóp w strefie euro. To bardzo istotne w kontekście zbliżającego się przystąpienia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej i zastąpienia złotego przez euro.

Marże banków naliczane w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich systematycznie spadają. W tej chwili są na średnim poziomie ok. 1,5 pkt proc. Oznacza to, że Polacy mogą pożyczać franki często taniej niż np. Szwajcarzy.

Bardzo realne jest dalsze umacnianie się naszej waluty, co jest dobrą informacją dla kredytobiorców. Osoby, które obawiają się ryzyka kursowego, mogą natomiast częściowo zabezpieczyć się przed nim, systematycznie inwestując różnicę między ratą kredytu w CHF, a wyższą ratą alternatywnego kredytu w złotówkach. W ten sposób można zbudować „poduszkę powietrzną” na wypadek wzrostu kursu franka (im później on nastąpi tym mniej nas to dotknie). Drugim zabezpieczeniem jest nieruchomość, która z dużym prawdopodobieństwem zdrożeje znacznie bardziej niż mógłby wzrosnąć kurs franka w najgorszym scenariuszu. W efekcie sytuacja finansowa kredytobiorcy nie będzie zagrożona.

Powtarzane przez bankowców stwierdzenie: „pożyczaj w tej walucie, w której zarabiasz” jest słuszne. Z pewnością nie można polecić Polakowi zaciągania kredytu w jenach tylko dlatego, że stopy procentowe w Japonii są niższe niż w Polsce. Ze Szwajcarią jest jednak inaczej. Euro i frank to waluty ściśle ze sobą związane. Stopy procentowe Szwajcarii i strefy euro zachowują się prawie identycznie. Polska jest natomiast w końcowej fazie konwergencji ze strefą euro – kilka lat z punktu widzenia mieszkaniowego kredytobiorcy nie jest długim okresem.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: