eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty mieszkaniowe w złotych wrażliwsze na podwyżki stóp

Kredyty mieszkaniowe w złotych wrażliwsze na podwyżki stóp

2007-09-27 12:50

Kredyty mieszkaniowe w złotych wrażliwsze na podwyżki stóp

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kredyty mieszkaniowe w złotych są bardziej wrażliwe na podwyżki stóp banku centralnego od kredytów we frankach szwajcarskich - wynika z analizy Expandera. Tym razem - zgodnie z przewidywaniem - RPP stóp nie zmieniła. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że stopy zostaną podniesione za miesiąc.

Przeczytaj także: Stopy procentowe i kursy walut 2006

Zgodnie z przewidywaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej nie dokonała podwyżki stóp procentowych. Stopa podstawowa pozostała zatem na poziomie 4,75%. Przy tej okazji Expander postanowił sprawdzić, jak wcześniejsze podwyżki stóp wpłynęły na podniesienie średniej ceny kredytu mieszkaniowego.

Zawsze przy okazji podwyżek stóp rozważamy ich skutki dla oprocentowania kredytów hipotecznych. Często jednak zapominamy, że jest to jednak wpływ pośredni - stopy NBP wpływają na wysokość rynkowych stóp procentowych, dopiero te są brane pod uwagę przez banki przy obliczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych.

Banki często wykorzystują do obliczania oprocentowania rynkowe stopy procentowe (WIBOR dla PLN i LIBOR dla CHF) sprzed 3 lub nawet 6 miesięcy. To powoduje, że podwyżki stóp mogą z opóźnieniem wpływać na oprocentowanie kredytów.

Na oprocentowanie wpływa także poziom pobieranych przez banki marż. Spadek marż spowodowany dużą konkurencją na rynku może zatem spowalniać wzrost oprocentowania kredytów związany z podwyżkami stóp.

Expander sprawdził, jak w ostatnim roku podwyżki stóp wpływały na rzeczywiste oprocentowanie kredytów. We wrześniu 2006 różnica pomiędzy oficjalną stopą NBP (która wynosiła wtedy 4%), a średnim oprocentowaniem kredytu na kwotę 400 tys. zł (bez wkładu własnego, zaciągniętego na 20 lat) wynosiła 1,53 pkt proc., obecnie ta różnica spadła do 1,45 pkt. proc. Oznacza to, że wzrost stóp o 0,75 pkt proc. przełożył się na wzrost oprocentowania o 0,67 pkt. proc. Zatem we wzroście oprocentowania kredytów odzwierciedliło się tylko 91% podwyżki oficjalnych stóp.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: