eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 18-22.12.2006

Rynek walutowy 18-22.12.2006

2006-12-22 17:43

Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.12.06


Rynek jednak czekał na dane ze Stanów, dlatego publikacjami z Polski wydawał się nie zawracać sobie głowy. Lekkie ruchy obserwowaliśmy jedynie na rynku obligacji, gdzie rentowność papierów minimalnie spadła.

Poznaliśmy wyniki z rynku nieruchomości, czyli z rynku, który straszył nas przez ostatnie pół roku wizją recesji gospodarczej. Tym razem jednak pozytywnie nas zaskoczył, a liczba noworozpoczętych inwestycji wzrosła o ponad 6% do poziomu 1,588 miliona, wobec oczekiwanych 1,500.

W nadmierny optymizm jednak popadać nie można, gdyż jeszcze w wrześniu notowaliśmy wyniki w okolicach 1,780 mln, tak więc listopadowe odbicie można nazwać korektą wciąż trwającego trendu spadkowego.

Widoki na przyszłość również nie są optymistyczne. Drugie dane z rynku nieruchomości na temat wydanych zezwoleń na budowę, spadły z 1,55 mln do 1,5 mln, sugerując jednocześnie mniejszą aktywność w nadchodzących miesiącach.

Optymizmu rynku starczyło na niedługo. Po początkowym spadku EUR/USD w okolice 1,3110, kurs szybko powrócił do poziomu 1,3160 i przez resztę tygodnia kontynuował wzrosty.

Niewiele zmieniły nawet teoretycznie korzystne dla dolara dane na temat inflacji cen producentów, które wzrosły aż o 2% w skali miesięcznej, zaprzeczając tym samym oczekiwaniom rynku, co do obniżek stóp procentowych w I połowie 2007 roku, na które rynek już od dłuższego czasu oczekuje.

Kolejny dzień tygodnia, środa, był już dniem uspokojenia. A w kalendarium danych makroekonomicznych widniała tylko decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia być nie mogło. Stopy pozostały na niezmienionym poziomie 4%, a komunikat RPP sugerował, że oczekiwania rynkowe co do podwyżek są w pełni uzasadnione.

Członkowie Rady jako główne zagrożenie inflacyjne wymieniają rosnącą presję płacową, ożywienie w sektorze konsumpcji prywatnej oraz rosnący poziom inwestycji.

Decyzja RPP, podobnie jak wtorkowe dane na temat produkcji przemysłowej oraz inflacji, przeszły praktycznie nie zauważone.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: