eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 18-22.12.2006

Rynek walutowy 18-22.12.2006

2006-12-22 17:43

Przedświąteczny tydzień wiele emocji nam nie dostarczył. Kurs EUR/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej technicznego oporu na poziomie 3,80, który już przez ostatnie 3 tygodnie stanowi barierę nie do pokonania. Każde zejście poniżej tego poziomu, szybko kończy się wzrostem w okolice 3,82. Podobnie spokojnie wyglądała sytuacja na EUR/USD, który praktycznie przez cały tydzień oscylował w okolicach 1,32.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.12.06

Rozpoczynaliśmy jednak w znacznie lepszych humorach. Po wyjątkowo dobrych piątkowych danych, dolar mocno zyskiwał, spadając w okolice 1,31. Druga część tygodnia jednak już tak korzystna dla niego nie była, a dane makroekonomiczne dostarczały mieszane uczucia, co do kondycji amerykańskiej gospodarki. Poniedziałek był jeszcze spokojny, a brak publikacji sprawił, że wiele się nie działo.

Zdecydowanie ciekawiej było we wtorek, kiedy praktycznie przez cały dzień publikowane były istotne dane makroekonomiczne. Najpierw poznaliśmy wyniki ze Strefy Euro, w tym niemiecki indeks koniunktury IFO, badający stan gospodarki z punktu widzenia przedsiębiorców i menadżerów. Wyniósł 108,7 co jest najwyższą wartością w historii zjednoczonych Niemiec. Rynek spodziewał się znacznie mniejszych wartości, na poziomie 107.

Czynnikami, które wpływają na dobre postrzeganie niemieckiej gospodarki, jest poprawiająca się konsumpcja wewnętrzna, która powinna przyczynić się do dalszego wzrostu produkcji przemysłowej. Ankietowani wydają się nie przejmować spodziewaną na początku 2007 roku podwyżką podatku VAT, czy też słabnącą koniunkturą w Stanach oraz coraz silniejszą europejską walutą, mogącą przyczynić się do ograniczenia eksportu. Zaraz po publikacji, europejska waluta zyskała na wartości, gdzie kurs EUR/USD wzrósł w okolice 1,3160, a EUR/PLN powrócił powyżej 3,82.

Przed danymi ze Stanów, poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI, które tradycyjnie na rynek wpływu nie mają. Warto jednak i o nich wspomnieć, ponieważ w dłuższym terminie mogą okazać się znaczące. Póki co większego zagrożenia dla kondycji naszej gospodarki nie widać. Produkcja przemysłowa wzrosła o 11,7% rok do roku. Wartość ta, chociaż okazała się niższa od oczekiwanych 14,7%, to jednak wciąż pokazuje nam dynamiczny wzrost gospodarki. Dodatkowo, wciąż odbywa się on bez istotnego wzrostu presji inflacyjnej, która spadła w listopadzie z 3,4% do 2,6%, oddalając tym samym w czasie perspektywę podwyżek stóp procentowych w Polsce.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2 3

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: