eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Skąd kredyt na święta?

Skąd kredyt na święta?

2006-12-14 12:43

Przeczytaj także: Pożyczka świąteczna na wiele sposobów


Niewielkie wymagania, proste procedury, szybka decyzja — to wszystko skłaniać może do nazbyt pochopnego zaciągania zobowiązań. Można nie ryzykując wiele powiedzieć, że ten sezon będzie udany dla banków. Zanim jednak skorzystamy z przygotowanych przez banki „prezentów”, warto rozważyć inne możliwości. W końcu świat nie kończy się na kredytach gotówkowych…

Czy tylko kredyt gotówkowy?

Zanim przyjrzymy się oferowanym przez rodzime instytucje finansowe kredytom gotówkowym warto wskazać na parę, być może bardziej korzystnych, sposobów sfinansowania bożonarodzeniowych wydatków.

Jeśli liczymy na napływ gotówki już wkrótce po Nowym Roku, to warto zastanowić się nad kartą kredytową jako idealnym dla nas sposobem na sfinansowanie świątecznych wydatków. Idealnym, bo… darmowym. Płacąc za zakupy kawałkiem plastiku, zaciągamy kredyt, lecz naliczone odsetki zostaną anulowane, jeśli spłacimy zadłużenie co do grosza w ciągu okresu bezodsetkowego (tzw. grace period). Okres ten w większości przypadków wynosi około 50 dni — wystarczająco by odzyskać płynność nawet po nazbyt rozrzutnej zabawie w św.Mikołaja. Warto jednak pamiętać, o tym jak skonstruowana jest karta kredytowa — użycie jej w bankomacie mija się z celem. W znakomitej większości sytuacji pobranie gotówki oznaczać będzie konieczność zapłaty odsetek. Ich wysokość może być niemiłym zaskoczeniem, dlatego pamiętajmy — wyłącznie transakcje bezgotówkowe, a całość zadłużenia spłacamy w okresie bezodsetkowym.

Drugą z godnych uwagi opcji finansowania świątecznych wydatków jest linia kredytowa w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jej podstawową zaletą jest cena oraz odnawialność. Oprocentowanie kredytów w ROR jest w większości przypadków znacznie niższe niż tzw. szybkich pożyczek, a dodatkowe koszty (w postaci np. prowizji za przyznanie limitu) również nie należą do wygórowanych. W ostatnim roku sporo zmieniło się również na tym segmencie rynku — banki kuszą promocjami, licząc na to, że tani kredyt może stać się przyczyną, dla której przeniesiemy do nich swój podstawowy rachunek. Przykładem takiej strategii marketingowej może być Kredyt Bank oferujący niskie promocyjne oprocentowanie swojej linii kredytowej (8,88%).

Na całkowitą spłatę zadłużenia w linii kredytowej mamy z reguły sporo czasu i możemy dokonać tego w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać, że inaczej niż w przypadku kart kredytowych, tutaj nie możemy liczyć na „darmowy lunch”. Odsetki naliczane są od razu od powstałego salda debetowego. Wysokość limitu kredytowego ustalana jest przez bank na podstawie wysokości wpływów na rachunek oraz długości naszego stażu jako posiadacza ROR. Jeśli regularnie zasilamy rachunek i możemy udokumentować źródło naszych dochodów, to warto już postarać się o taki odnawialny kredyt zamiast poszukiwać bożonarodzeniowych okazji u konkurencji. Pośpiech jest jak najbardziej wskazany, bo przyznanie kredytu odnawialnego nie zawsze trwać będzie przysłowiowe „15 minut”.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: