eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Amerykanie nie boją się spowolnienia gospodarki

Amerykanie nie boją się spowolnienia gospodarki

2006-12-05 10:14

Przeczytaj także: Recesja również w amerykańskich fabrykach


Diamentowy sygnał kupna

W poniedziałek handel na rynku walutowym rozpoczął się od korekty. Złoty tracił, ale nie było to nic innego jak normalna realizacja dużych zysków. Mówiło się co prawda, że osłabiały go pogłoski mówiące o możliwym objęciu przez wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską stanowiska prezesa NBP. Nie chodziło oczywiście o to, że pani profesor może objąć to stanowisko, bo to nie byłby powód do osłabienia naszej waluty. Problem był w tym, kto ewentualnie obejmie stanowisko ministra finansów. Takie dyskusje mogą rzeczywiście złotego trochę osłabić, ale niewiele i nie na długo. Pomagał w osłabieniu naszej waluty lekki spadek kursu EUR/USD. Dzisiaj nadal złoty będzie podążał za EUR/USD, a kierunek tego kursu będzie zależał od danych z USA – przede wszystkim od tego, co pokaże indeks ISM dla sektora usług.

Rynek akcji rozpoczął poniedziałek od szybkiego wzrostu WIG20. Graczom nie przeszkadzały nawet taniejące surowce. Szczególnie traciła ropa po informacjach o różnicach poglądów między ministrami OPEC, którzy w czasie weekendu dyskutowali nad możliwymi posunięciami kartelu podczas posiedzenia w dniu 14 grudnia i wyrażali bardzo różne poglądy. Oczywiście surowcom szkodziła też korekta na rynku EUR/USD. Najsilniejsze były banki pod wodzą PKO BP, który goni inne banki rekompensując sobie stratę czasu, kiedy to stał w trendzie bocznym w oczekiwaniu na debiut akcji pracowniczych.

Osunięcie się indeksów w Eurolandzie zahamowało przed południem wzrosty polskich indeksów, ale nie widać było chęci do ucieczki z rynku. To zaś od południa wywołało nacisk popytu, a po otwarciu rynku w USA doprowadziło wręcz do eksplozji indeksów. Niepokojące (nieznacznie) mogło być tylko to, że skala wzrostu zależała od jednego segmentu (banki), a w nim od rosnącego o ponad 7 procent PKO BP. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że anulowana została możliwość powstania formacji RGR, a co bardziej istotne w sposób widoczny nastąpiło wybicie z formacji dwumiesięcznego diamentu, które to wybicie zapowiada dalsze wzrosty WIG20.

Nie jest wcale pewne, że dzisiaj od początku dnia indeksy ruszą na północ, bo w poniedziałek zostały mocno wyciągnięte do góry, co powinno wywołać jakąś korektę. Jeśli nie będzie jej na początku sesji to nastąpi później, ale nastąpić powinna. Co nie znaczy, że sesję zakończymy na minusach, bo to będzie zależało od tego, jaka będzie reakcja indeksów w USA na publikację raportów makroekonomicznych. Jedno jest pewne: analiza techniczna każe kupować akcje.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: