eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Skąd kredyt na kupno działki?

Skąd kredyt na kupno działki?

2006-11-23 09:41

Skąd kredyt na kupno działki?

Wybrane oferty polskich banków - złotowe kredyty na zakup działki © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Szybujące w górę ceny mieszkań w dużych miastach skłaniają coraz większą część zainteresowanych poprawieniem swojej sytuacji mieszkaniowej do poszukiwania innych możliwości. Jedną z nich jest zakup działki w pobliżu miasta i wybudowanie tam wymarzonej rodzinnej siedziby.

Przeczytaj także: Kredyt na zakup działki

Jeśli nie planujemy szybkiej budowy, ziemia może posłużyć także jako alternatywna wobec aktywów finansowych lokata kapitału. W ostatnich latach jej ceny znacząco wzrosły, dlatego w wielu wypadkach jednorazowy wydatek nie wchodzi w grę - musimy wspomóc się kredytem. Zobaczmy co skłonne będą skredytować banki i jakie produkty oferują one osobom poszukującym własnego kawałka gruntu.

Nie każda działka na kredyt

Wybór odpowiedniej działki to proces, w którym konieczne będzie rozważenie szeregu czynników - lokalizacji, dojazdu, ukształtowania terenu, otoczenia. Poszukując wymarzonego miejsca należy jednak pamiętać, że cechy wybranej przez nas działki mogą mieć wpływ na to jak łatwo, lub trudno, będzie starać się o kredyt na sfinansowanie jej zakupu.

Czynnikami o podstawowym znaczeniu są zagadnienia związane z własnością nieruchomości – fakt istnienia księgi wieczystej, jej aktualność, czy mamy do czynienia z własnością, współwłasnością czy też z użytkowaniem wieczystym oraz występowanie wpisów w III i IV dziale takich jak m.in. obciążenia hipoteczne. Sytuacja prawna działki powinna zostać ustalona ze stuprocentową pewnością przed skierowaniem się do banku po kredyt. Wszelkie niejasności wokół statusu prawnego działki mogą bowiem skomplikować późniejszą procedurę kredytowania. Wiele potencjalnych przeszkód (jak np. nieaktualne wpisy w księdze wieczystej) można usunąć przed zakupem, jeśli tylko sprzedający wykaże dobrą wolę. Brak urządzonej księgi wieczystej może stanowić problem, lecz w wielu bankach odpis z tego rejestru zastąpić można dokumentem potwierdzającym stan prawny nieruchomości (np. aktem notarialnym nabycia nieruchomości przez poprzedniego właściciela).

Niebagatelne znaczenie dla łatwości uzyskania kredytu, jak również dla późniejszej realizacji dalszych planów nabywcy, ma rodzaj kupowanej działki określony w planie zabudowy na określonym terenie. Na rynku możemy napotkać działki:
  • Budowlane - przeznaczone przede wszystkim na budownictwo jednorodzinne, jak również nieuciążliwą dla otoczenia działalność produkcyjną i usługową.
  • Przemysłowe - na których można wznosić obiekty związane z działalnością gospodarczą, także uciążliwe dla otoczenia (w granicach działki).
  • Rekreacyjne - przeznaczone pod budowę domków letniskowych, a jeśli przewiduje taką możliwość miejscowy plan zabudowy, również domów całorocznych.
  • Siedliskowe - ściśle powiązane z gruntami rolnymi. Na działce siedliskowej można wybudować budynki gospodarcze oraz dom pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę, co uzależnione jest m.in. od powierzchni związanego z działką gruntu rolnego (musi ona co najmniej dorównywać wielkością średniej wielkości gospodarstwa rolnego na terenie danej gminy).
  • Rolne - w zasadzie nie przeznaczone do zabudowania. Możliwe jest jednakże odrolnienie działki – zabieg ten może być łatwiejszy w przypadku gruntów rolnych niższej klasy.
  • Leśne - nie nadające się do spożytkowania na cele mieszkaniowe.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: