eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ceny pączków rosną, ale zadłużenie cukierni też

Ceny pączków rosną, ale zadłużenie cukierni też

2024-02-08 11:20

Ceny pączków rosną, ale zadłużenie cukierni też

Zadłużenie cukierni wzrosło ©  Pexels z Pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W Tłusty Czwartek mało kto odmawia sobie zakupu pączka. Niestety nie ma to wpływu na kondycję finansową firm produkujących i sprzedających pieczywo oraz wyroby cukiernicze. Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że ich zadłużenie w ciągu dwóch lat urosło o blisko 50 mln zł i na koniec 2023 roku wyniosło 247 mln zł.

Przeczytaj także: Ceny pączków rosną jak na drożdżach, zadłużenie cukierników także

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile kosztuje pączek w 2024 roku?
  • Jakie zadłużenie mają producenci pieczywa i ciastek?
  • Jakie długi mają sprzedawcy wyrobów ciastkarskich?


Na koniec 2023 roku zaległości miało 948 piekarń i ponad 300 właścicieli sklepów*.

Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że po 2023 r. na koncie producentów pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek (PKD 1071Z) oraz wyspecjalizowanych w ich oferowaniu sprzedawców detalicznych (PKD 4724Z) było 247,1 mln zł zaległości To o prawie 9 mln zł więcej niż rok wcześniej i niemal 47 mln zł więcej niż dwa lata temu. Rośnie też przeciętne zadłużenie firm. Na koniec 2023 roku producenci zadłużeni byli już średnio na 242 267 zł, natomiast sprzedawcy na 54 972 zł. To odpowiednio o 20 i 23 proc. więcej niż na koniec 2021 roku.

fot. mat. prasowe

Zaległe zobowiązania producentów i sprzedawców wyrobów piekarniczych i cukierniczych

Na koniec 2023 roku producenci zadłużeni byli już średnio na 242 267 zł, natomiast sprzedawcy na 54 972 zł.


Jeszcze rok temu za pączka w przeciętnej cukierni trzeba było zapłacić ok. 3-4 zł. Dzisiaj cena ta jest już co najmniej o złotówkę wyższa. Wyrób rzemieślniczy lub w modnej kawiarni kosztuje jeszcze więcej, bo kilkanaście złotych. Nawet za pączka z pierwszego w Polsce, znajdującego się w Krakowie pączkomatu trzeba zapłacić ponad 12 zł. Wszystko za sprawą rosnących od kilku lat kosztów produkcji. Najpierw w piekarnie uderzyła podwyżka cen gazu, potem mocno rosły ceny surowców, a obecnie, jak czytamy w Przeglądzie piekarskim i cukierniczym1, dużym problemem w branży jest wzrost kosztów pracy.

Liczba zjadanych w Tłusty Czwartek pączków od dawna się nie zmienia i według różnych obliczeń wynosi średnio 2-3 pączki na osobę. Na co dzień jednak spożycie produktów piekarniczych regularnie spada. Jak podaje GUS2 w 2003 roku przeciętny Polak zjadał miesięcznie blisko 9 kg pieczywa, na koniec 2022 roku już tylko nieco ponad 5 kg. Rosnące koszty i malejący popyt wpędzają przedsiębiorców w kłopoty finansowe, co ostatecznie zobaczyć można w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK.

fot. mat. prasowe

Produkcja pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek

Największe zaległości mają producenci pieczywa i ciastek w woj. łódzkim, łącznie ponad 77 mln zł, głównie z powodu sporych problemów tamtejszych firm ze spłatą kredytów.


Największe zaległości mają producenci pieczywa i ciastek w woj. łódzkim, łącznie ponad 77 mln zł, głównie z powodu sporych problemów tamtejszych firm ze spłatą kredytów. Przeciętny opóźniany o min. 30 dni kredyt wynosi bowiem 1,9 mln zł. Najwyższe zaległości z tytułu nieopłaconych faktur na rzecz dostawców mają natomiast piekarnie z Pomorza, średnio prawie 104 tys. zł. Tam też jest najwyższy, blisko 7 proc. udział przedsiębiorstw z problemami w regulowaniu zobowiązań.

Z kolei wśród firm docierających do klientów z pieczywem i słodkimi wypiekami największe zaległości mają te działające na Mazowszu, łącznie ponad 5 mln zł. Największy odsetek biznesów nie dających rady płacić w terminie faktur czy rat funkcjonuje na Podlasiu i w Lubelszczyźnie.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast i ciastek

Wśród firm docierających do klientów z pieczywem i słodkimi wypiekami największe zaległości mają te działające na Mazowszu, łącznie ponad 5 mln zł.


*firmy aktywne, zawieszone i zamknięte

  1. https://ppic.pl/sytuacja-w-branzy-piekarskiej.html
  2. https://bdl.stat.gov.pl/bdl/dane/podgrup/tablica


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: