eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Na świecie wzrosty, a u nas spadki

Na świecie wzrosty, a u nas spadki

2006-11-16 09:51

W środę posiadacze polskich akcji przeżyli niemiłe rozczarowanie. Dobrego nastroju po wtorkowych rekordach w USA wystarczyło ledwie na początek notowań. Po zdecydowanym marszu w dół WIG20 spadł najwięcej od 3 miesięcy.

Przeczytaj także: Hossa wujka Sama

Indeks największych spółek otworzył się dokładnie na pułapie 3200 punktów, jednak zagościł w tych okolicach niecały kwadrans (dzienne maksimum 3205,67). Niemal od początku notowań do godziny 15 podaż rozbijała coraz niższe oferty kupujących, wskutek czego WIG20 wykonał ruch w dół o rozpiętości 109 pkt. Wyciągnięcie rynku na koniec sesji, znane z poniedziałku i wtorku, wyszło tym razem mizernie. Główny indeks zakończył dzień na poziomie 3120,03 pkt tracąc 2,1 proc., a spadkowa sesja została poparta większym obrotem podsumowanym na 1,47 mld zł. Niecodziennej wielkości obrót, zwłaszcza na najważniejszych spółkach z WIG20, zanotowano na końcowym fixingu: 360 mln.

Sezon wyników za III kwartał został już zamknięty, toteż polski rynek mógł skierować większą uwagę na parkiety światowe. Jednak pośród umiarkowanego optymizmu za granicą wczoraj polska giełda wybrała własną, odrębną drogę silnej przeceny. Zgodnie z praktyką ostatnich tygodni największą siłę zachował MIDWIG, który zniżkował o 0,91 proc. (zamknięcie 3634,76 pkt przy obrotach niemal 346 mln). Pośrodku uplasował się WIG ze spadkowym dorobkiem w wysokości 1,64 proc. (48099 pkt), notując szóste pod względem wielkości w br. obroty 1,97 mld zł.

Słabość polskich akcji przygasiła tryskający optymizm na rynku terminowym. Baza na kontraktach futures na WIG20 dochodząca kilka dni temu do 50 punktów stopniała do kilkunastu. Liczba otwartych pozycji spadła wczoraj aż o 3 tysiące sztuk, co jest nowością w ostatnich tygodniach. Jednak 65,7 tys. otwartych pozycji na grudniowej serii wciąż robi wrażenie i uświadamia niespotykanie duże zabezpieczenie dużych inwestorów przed spadkami.

Znacząca i systematyczna przecena polskich akcji odbywała się w towarzystwie umiarkowanych wzrostów na giełdach zachodnich. Główne indeksy niemieckie, francuskie i brytyjskie zgodnie rosły o 0,5-0,7 proc., na giełdzie w Pradze PX50 powiększał wzrostowy dorobek, dochodząc do 0,7 proc. na zamknięciu (jednak akcje najważniejszej spółki, CEZ staniały). Niewielkie osuwanie było udziałem indeksu węgierskiego, który ostatecznie stracił 0,9 proc.

Nastrojów nie poprawiła publikacja przez GUS inflacji za październik, która wyniosła 1,2 proc., a więc poniżej prognozowanych 1,3 proc. Wynik ten przysłużył się jedynie rynkowi obligacji, których rentowność zaczęła lekko spadać dzięki rozbudzonym nadziejom na odroczenie podwyżek stóp przez RPP.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Posezonowa wyprzedaż na WGPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: