eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Taniejąca miedź pogrążyła WIG20

Taniejąca miedź pogrążyła WIG20

2006-11-13 10:01

W piątek złoty od rana lekko tracił, mimo że rósł kurs EUR/USD. Nie było to jednak nic poważnego. Można powiedzieć, że była to nic nieznacząca kończąca tydzień korekta. Zresztą od południe nasza waluta znowu zaczęła się wzmacniać i nie miało to wiele wspólnego z tym, co działo się na światowym rynku walutowym.

Przeczytaj także: Zapowiedź korekty na WGPW

Zakończyliśmy tydzień kolejnym wzmocnieniem do dolara i euro, co pokazuje, że trzeba będzie naprawdę poważnego spadku kursu EUR/USD, żeby zaszkodzić naszej walucie. Na to się dzisiaj nie zapowiada, bo czekamy na falę danych makro, która zacznie na zalewać dopiero od wtorku.

Rynek akcji był w piątek do południa bardzo spokojny. Marazm panujący na giełdach europejskich wpłynął również na zachowanie WGPW. Kurs PKN po rezygnacji szefa rady nadzorczej i zapowiedzi dymisji prezesa zarządu Igora Chalupca spadał, ale po dementi Ministerstwa Skarbu Państwa, w której twierdzono, że na razie szef spółki się nie zmieni kurs zaczął odrabiać straty. Innym spółkom surowcowym szkodziły spadki ceny ropy, która taniała dzięki obniżenie prognozy popytu przez Międzynarodową Agencję Energii. Doskonale zachowywała się TPSA i Bioton. Taka nuda trwała do południa, ale potem rynek zaczął się osuwać. Przede wszystkim dlatego, że cofnął się popyt na TPSA, a załamanie ceny miedzi pogrążyło KGHM.

Spadek WIG20, doprowadzający do powrotu tego indeksu w obszar trendu bocznego, z którego dopiero co nastąpiło wybicie, oceniam bardzo negatywnie. Tak nie powinien zachowywać się indeks, który opuszcza z impetem trend boczny, w którym trwał przez ponad trzy miesiące. Z tego wynikać może (nie musi, bo obrót na korekcie był niezbyt duży), że wybicie było pułapką, a to każe zachować dużą ostrożność. Na razie jednak sygnały kupna niezwiązane z wybiciem z kanału obowiązują, więc nie ma co się śpieszyć ze sprzedażą akcji.

Dzisiaj rynek ma spory problem. Niezłe zachowanie rynków USA i zapewne spokojny handel w dniu dzisiejszym na rynkach europejskich powinny pomagać szerokiemu rynkowi, ale gwałtowna przecena miedzi (kontrakty na ten metal spadły w piątek pod koniec dnia o blisko 7 procent) i spadek ceny ropy nadal będą szkodziły sektorowi surowcowemu. Oczywiście o ile nie nastąpi gwałtowne odbicie cen surowców, ale na rynku miedzi wydaje się to być nieprawdopodobne. Jedyne, co jest możliwe to korekcyjny, niezbyt duży wzrost. W tej sytuacji na WGPW możliwy jest też niezbyt duży wzrost indeksów, ale pod warunkiem, że nie dojdzie znowu do próby przeceny na rynku surowców.

Byki nie poddają się

Piątek, jeśli spojrzy się na ten dzień przez pryzmat kalendarium, powinien był być bardzo spokojny. Nie było publikacji danych makroekonomicznych, ani raportów ważnych dla rynków spółek. Nie mogło więc dziwić, że reakcja rynków Eurolandu na amerykańską korektę była kosmetyczna – indeksy trzymały się blisko czwartkowego zamknięcia. Po południu, podczas panelu dyskusyjnego, spotkali się Ben Bernanke, szef Fed i Jean-Claude Trichet, szef ECB, ale ich wypowiedzi nie miały żadnego wpływu na zachowanie rynków.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: