eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zapowiedź korekty na WGPW

Zapowiedź korekty na WGPW

2006-11-10 09:53

W czwartek złoty od rana poruszał się w rytm zmian kursu EUR/USD. Ponieważ ten ostatni rósł to złoty się umacniał. Było to jednak bardzo delikatne umocnienie. Po wypowiedzi szefa chińskiego banku centralnego, kiedy kurs EUR/USD ruszył szybko na północ, nasz złoty wzmocnił się też do dolara.

Przeczytaj także: Rynek akcji nadal chce rosnąć

Do euro zmiany praktycznie nie było. Dzisiaj jest koniec tygodnia, więc teoretycznie powinniśmy zobaczyć realizację tygodniowych zysków, ale tym razem nie bardzo jest co realizować, więc zapewne po prostu zapanuje stagnacja.

Rynek akcji zaczął czwartek mocnym akcentem. Nieznacznie szkodziły mu słabsze od prognoz wyniki BZ WBK, ale bardzo pomagał doskonały raport kwartalny PKN Orlen. Środowy wzrost cen ropy w połączeniu z tym raportem doprowadziły do eksplozji kursu PKN, co pociągnęło za sobą inne spółki sektora. Dziwiło zachowanie KGHM – kurs lekko rósł i to mimo publikowanych klika dnia temu słabych wyników kwartalnych i środowej przeceny miedzi. To kolejny raz sygnalizowało, jaki kapitał zaatakował nasz rynek. Jednak w końcu logika przeważyła i cena akcji KGHM zaczęła spadać.

Od południa na rynku zapanował marazm, ale był on widoczny na poziomie indeksu, który kreślił linię prostą. Obroty były jednak olbrzymie. Na tej wysokości tak duże obroty są często zapowiedzią korekty. Bardzo dziwny i sztuczny był fixing, na którym WIG20 stracił ponad 20 punktów.

Właśnie przez takie zakończenie i duży obrót rynek będzie dzisiaj oczekiwał korekty. Spadki indeksów w USA i zapewne w Eurolandzie też powinny sprzyjać dzisiaj niedźwiedziom na WGPW. Nie powinno jednak stać się nic dramatycznego, bo cena ropy zaczyna zwyżkować, a miedź trochę odbiła. To może dzisiaj naszemu sektorowi surowcowemu pomagać i łagodzić ewentualną korektę. Problematyczne może być jednak zachowanie kursu PKN po rezygnacji szefa rady nadzorczej i zapowiedzi dymisji prezesa zarządu Igora Chalupca. Trzeba pamiętać, że obowiązuje sygnał kupna i dopóki indeks WIG20 nie wróci pod poziom 3.200 pkt. to zagrożenia większą korekta nie ma.

Chiny osłabiają dolara

W czwartek giełdy europejskie zachowywały się niezwykle wstrzemięźliwie. Indeks rosły nieznacznie, mimo że czekano na wzrosty indeksów w USA wywołane raportem kwartalnym Cisco i Priceline. Najwyraźniej obawiano się o dalszy ciąg reakcji na wybory, bo przecież przejęcie nie tylko Izby Reprezentantów, ale i Senatu zmieniało sytuację. Być może dlatego też rósł kurs EUR/USD po raz trzeci testując opór na poziomie 1,28 USD. Decyzja Banku Anglii, który podwyższył stopy procentowe z 4,75 na 5 procent nie miała wpływu na zachowanie rynków, bo była już wcześniej zdyskontowana.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: