eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane NFP zmieniły sentyment do dolara

Dane NFP zmieniły sentyment do dolara

2006-11-06 13:34

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Złoty nie zareagował tak jak można by oczekiwać patrząc na USD i rynki obligacji. Dlaczego złoty i inne waluty z rynków wschodzących się tak bardzo umocniły jest zagadką, szczególnie, że dziś rano liderzy wzrostów z ostatnich tygodni, czyli lira turecka i forint nie są tak mocne jak w zeszłym tygodniu. Sądzimy, że przyczyną mogą być zakupy naszej waluty przez inwestorów zagranicznych szykujących się na zakup akcji pracowniczych PKO BP. W tym tygodniu niezbyt wiele jest zaplanowanych ciekawych wydarzeń na naszym rynku więc złoty powinien pozostawać pod wpływem sytuacji w regionie, korzystać z napływu kapitału na giełdę i reagować na wypowiedzi przedstawicieli FED. Uważamy, że w tym tygodniu złoty może być bardziej zmienny niż ostatnio i jest bardzo prawdopodobne, że kurs EURPLN zanotuje minimum (okolice 3.80). Technicznie EURPLN znajduje się już na bardzo wyprzedanych poziomach. Jakikolwiek negatywny sygnał, np. w postaci jastrzębiej retoryki FED, spadków na giełdach bądź realizacji zysków w regionie może wywołać istotne korekcyjne osłabienie naszej waluty.

USD/PLN

Oprócz czynników wymienionych w analizie EURPLN na wartość USDPLN wpływać będą głównie ruchy EURUSD związane z wypowiedziami przedstawicieli FED. Inne waluty w naszym regionie nie są w tak dobrej kondycji jak złoty, jednak silny spadek EURPLN związany prawdopodobnie z napływem kapitału pod ofertę akcji PKO BP może za chwilę poprawiać sentyment do tych walut. Fundamentalna sytuacja makroekonomiczna zarówno w kraju, a szczególnie za granicą nie przemawia za dalszym umocnieniem złotego. Wręcz przeciwnie dane NFP z piątku teoretycznie powinny negatywnie wpłynąć na wartość złotego. Sądzimy, że lada moment pojawi się dobra okazja do kupna USDPLN (sygnały techniczne) gdy wspomniane krótkoterminowe czynniki przestaną działać a dolar na świecie jeszcze się umocni po wypowiedziach przedstawicieli FED w tym tygodniu.

EUR/USD

W piątek dolar gwałtownie zyskał na wartości dzięki spadkowi stopy bezrobocia do najniższego poziomu od ponad pięciu lat (4,4 proc). Analitycy prognozowali, że bezrobocie pozostanie na niezmienionym poziomie 4,6 proc., więc ten spadek należy uznać za niedocenianie kondycji w jakiej znajduje się gospodarka amerykańska. Dane o kreacja miejsc pracy w październiku pokazały wzrost o 92 tyś., który był niższy od konsensusu analityków (125 tyś.), jednak wyjątkowo duże rewizje danych za sierpień i wrzesień pomogły odmienić sentyment do amerykańskiej waluty. Według ostatnich szacunków w USA stworzono w sierpniu 230 tyś. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (poprzednio 188 tyś.) , a we wrześniu 148 tyś. (poprzednio 51 tyś.). Tak świetne dane przełożyły się na potężny spadek cen obligacji (wzrost rentowności) i gwałtowna aprecjację dolara, który przetestował ważny opór na poziomie 1,2680. Dodatkowo, nieoczekiwany wzrost indeksu ISM dla sektora usług do 57,1 pkt. wobec prognozowanego poziomu 54,5 pkt., musiał przynieść zmianę poglądu na koniunkturę w Stanach.

Tak więc tydzień, który mógł przynieść przebicie ważnego oporu na 1,28, zakończył się spadkiem eurodolara i świecą podażową z długim knotem. Podczas dzisiejszej sesji spodziewamy się dalszej aprecjacji dolara, szczególnie popołudniu. W najbliższym czasie dane makroekonomiczne z największej gospodarki w strefie euro powinny być lepsze od oczekiwań, gdyż prawdopodobnie będziemy świadkami wzmożonych zakupów związanych z podwyżką podatku VAT wchodzącą od początku stycznia 2007 roku. Ewentualny wzrost eurodolara w okolice 1,2720/30 po danych o zamówieniach fabrycznych w Niemczech sugerujemy wykorzystać do sprzedaży euro z targetem na 1,2650.

GBP/PLN

Dzisiaj publikowane będą dane na temat sektora wytwórczego i produkcji przemysłowej, więc należy oczekiwać sporej zmienności na GBP, złoty jest dziś nadal mocny, natomiast waluty naszych sąsiadów nie, co sugeruje nam, że siła ta jest chwilowa i związana z krótkoterminowymi czynnikami lokalnymi. 5.37 stanowi krótkoterminowe wsparcie, lecz jest ono zagrożone, następnym wsparciem jest dopiero 5.70 i sądzimy, że może ten rejon dzisiaj być testowany. Jeśli tak to powinien być dobrą okazją do kupna GBPPLN.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
PKO BP i wyniki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: