eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bez obniżek stóp w USA

Bez obniżek stóp w USA

2006-10-06 11:39

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Premier Kaczyński powiedział dzisiaj w wywiadzie, że ma kandydata na stanowisko prezesa NBP ale, jak można się było domyśleć nazwiska tego nie poda. Stało się to chyba już tradycją polityków Pis-u, że podaje się informacje bez podawania żadnych konkretów albo wysuwa oskarżenia bez podawania dowodów. Jako główną cechę nowego prezesa Kaczyński podał „że nie jest to osoba z kręgu Balcerowicza”. Dopóki nie wiadomo kto to jest rynek nie będzie reagował. Patrząc na dotychczasowy dobór ludzi do rządu na stanowiska, które nie interesują Kaczyńskiego (czyli związane z gospodarką) nie należy panikować. Jednak dla Kaczyńskiego zmiana na tym stanowisku jest bardzo ważna. Może okazać się, że będzie to osoba o poglądach zgodnych z linią Pis-u co dla naszej waluty i gospodarki może być groźne. Sądzimy, że w krótkim terminie złoty nie będzie pod wpływem tej informacji, główne impulsy nadchodzić będą z rynku EURUSD. Uważamy, że po danych NFP dolar raczej się umocni. Dane spowodują także spadki cen obligacji. Złoty może w takim przypadku znaleźć się pod presją, szczególnie, że jest koniec tygodnia i może nastąpić realizacja zysków po dobrym tygodniu.

USD/PLN

Na USDPLN większej zmienności oczekujemy dopiero po danych NFP. Spodziewamy się umocnienia dolara po tych danych. Jeżeli nastąpią spadki cen amerykańskich obligacji złoty może się osłabić. Dzisiaj jest piątek, a obecny tydzień był raczej dobry dla złotego. Może to wywołać realizację zysków, szczególnie jeśli EURPLN zbliży się do 3.92 i nie będzie w stanie tego poziomu w ciągu dnia przełamać. Sądzimy, że poniżej 3.08 mogą znajdować się zlecenia stop-loss, których realizacja spowoduje spadek do 3.06. Może się tak zdarzyć po danych, jeśli negatywnie zaskoczą rynek. My uważam jednak, że dane te będą neutralne lub dobre dla dolara. Kilka wcześniej publikowanych serii danych (bezrobocie tygodniowe, komponenty indeksów PMI, ISM) wskazują na dość dobrą sytuację na rynku pracy.

EUR/USD

Mimo wzrostu stóp procentowych w strefie euro o 25 pb. bazowych do poziomu 3,25 proc. wspólna waluta znów spadła poniżej 1,27. Wczorajszy poranny wzrost napędzany oczekiwaniem na jastrzębią retorykę prezesa ECB doprowadził notowania eurodolara do oporu na poziomie 1,2730. Trichet zgodnie z naszym przewidywaniem nie złagodził stanowiska stwierdzając, że stopy procentowe w strefie euro pozostają na niskim poziomie. Prezes Europejskiego Banku Centralnego jest wciąż zaniepokojony wzrostem podaży pieniądza, który prowadzi do nadpłynności systemu finansowego. Mimo iż ton wypowiedzi pozostał jastrzębi, to był już całkowicie zdyskontowany przez rynek, tak samo jak kolejna podwyżka kosztu pieniądza (w grudniu do 3,50 proc.). Od godziny 14:30 notowania eurodolara zaczęły spadać z powodu przygotowywania pozycji pod dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Spadek liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych do 302 tyś. poprawił sentyment do dolara i sprawił, że prognoza kreacji miejsc pracy w sektorze pozarolniczym na poziomie 120 tyś., mimo słabego odczytu indeksu ISM dla sektora usług, wydaje się realna.. Rynek dyskontuje także znaczny wzrost średniej płacy za godzinę we wrześniu (+0,3 proc. wobec +0,1 w sierpniu), co przekłada się na wzrost rentowności obligacji amerykańskich. Do publikacji raportu z rynku pracy (14:30) notowania eurodolara za sprawą słabszych danych o produkcji przemysłowej w Niemczech powinny powoli spadać, nawet do wsparcia na poziomie 1,2630. Tylko odczyt NFP poniżej 90 tyś. może pogorszyć świetny sentyment do dolara i odwrócić średnioterminowy trend spadkowy (przebicie 1,2630 otwiera drogę do 1,24).

GBP/PLN

Decyzje o podniesieniu stóp procentowych przez ECB (do 3.25%) i pozostawieniu ich na obecnym poziomie (4.75%) przez BoE pomogły nieco EURGBP co spowodowało dalszy spadek GBPPLN. Sądzimy, że taka dywergencja w polityce obu banków może trwać nawet do końca roku co skłania nas do pozostawania raczej negatywnie nastawionym do GBPPLN. Sądzimy, że dziś funt może spaść nawet do 5.88 bez faktycznego umocnienia złotego w koszyku.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Europa lekko pod kreską

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: