eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

2022-06-09 08:44

Pojawiają się głosy, że dziś możemy zobaczyć podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Oczekiwania te jednak zostaną prawdopodobnie zawiedzione, pomimo ostatnich jastrzębich komentarzy z EBC. Pierwszy ruch ze strony Rady Prezesów będzie miał miejsce w lipcu. Rynki czekają na potwierdzenie takiego scenariusza wydarzeń.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Czego zatem możemy się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu EBC? Przede wszystkim decyzji o zakończeniu skupu aktywów na początku III kwartału. Ponadto, jasnego sygnału, że kluczowa stopa zostanie podniesiona w lipcu, a od września stopa depozytowa nie będzie już ujemna, czyli że kolejny ruch nastąpi zaraz we wrześniu. W świetle ostatnich komentarzy wielu członków Rady Prezesów, można się spodziewać takiego sygnału.

Wielką niewiadomą pozostaje zakres i tempo podwyżek w długim terminie. W tym przypadku przedstawiciele banku nie są jednomyślni. Tutaj EBC pewnie będzie uzależniać to od napływających danych makro. Dziś dostaniemy nowe prognozy od banku. Uwagę skupi głownie inflacja.

Decyzja lipcowa oraz zakończenie skupu aktywów jest już mocno w cenach. Potwierdzenie tego na konferencji powinno stanowić neutralną wiadomość dla euro. Ważniejsze będą wskazówki EBC dotyczące przyszłych zmian stóp procentowych.

Z pewnością rozczarowaniem dla rynku będzie jeśli EBC zajmie ponownie ostrożne stanowisko i pokaże, że kładzie nadal duży nacisk na zagrożenia dla gospodarki wynikające z ewentualnego kryzysu energetycznego. Jeśli w ten sposób zostaną zinterpretowane słowa Lagarde, wówczas spadki EUR/USD poniżej 1,0635 są możliwe. Wyjście głównej pary walutowej powyżej 1,08 nie jest oczywiście wykluczone, jednak musielibyśmy otrzymać coś ekstra, z pewnością więcej konkretnych informacji niż te, które uzyskaliśmy ze słynnego wpisu na blogu europejskiej instytucji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Łukasz Zembik / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: