eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Co i kiedy zrobi Fed?

Co i kiedy zrobi Fed?

2022-01-19 10:03

Jeszcze jakiś czas temu spekulowano, że Rezerwa Federalna podniesie stop procentowe w połowie roku. Później rynek zaczął wyceniać fakt, że decyzja może zapaść jednak już na marcowym posiedzeniu. W tym momencie odbicie dolara i ponowne spadki na rynku akcyjnym to pokłosie krążących opinii, że Fed wykona ruch nie o 25 bps a o 50 bps. Czy to wystarczy, żeby spowodować największą korektę na rynku od wybuchu pandemii?

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Znajdujemy się w okresie blackout-u, co oznacza, że do kolejnego posiedzenia (25-26 stycznia) nie usłyszymy wypowiedzi poszczególnych członków FOMC. Rynek otrzymał i tak wystarczająco dużo wypowiedzi decydentów na temat polityki monetarnej, które to w dużym stopniu podsyciły oczekiwania, że Fed będzie reagował szybciej i w sposób jeszcze bardziej wyrazisty, niż zakładano to wcześniej. Nikt już w tym momencie nie dyskutuje czy Fed zmieni parametry w marcu. To wydaje się być oczywiste. Nawet członkowie FOMC należący do obozu gołębi (Mary Daly) wypowiadają się w sposób zdecydowany, że zaostrzenie polityki monetarnej jest konieczne.

Mimo, że decyzja dopiero w marcu, przyszłotygodniowe posiedzenie będzie interesujące dla rynków. Fed będzie musiał zmienić swoje oświadczenie jeśli planuje podnieść koszt pieniądza w marcu. Z pewnością również Powell powinien przygotować na to rynki werbalnie. Po posiedzeniu planowana jest konferencja, podczas której ponownie na czynniki pierwsze będą „rozbierane” słowa prezesa Fed. Rynek będzie szukał potwierdzenia decyzji o zmianie o 50 bps. Jeśli to w jakimś stopniu zostanie zanegowane, wówczas akcje ponownie skierują się na północ. W przeciwnym wypadku korekta na Wall Street może się pogłębić.

EURUSD znalazł się ponownie poniżej 1,14 i zdecydowanie przybliżył się do poziomu 1,13. Korekta wzrostowa głównej pary walutowej wydaje się, że została zatrzymana w okolicach zniesienia wewnętrznego Fibo 38,2 proc. impulsu spadkowego rozpoczętego we wrześniu. Z wykresy wynika, że notowania znajdują się w obrębie formacji flagi, która jest tylko przystankiem przed dalszą aprecjacją USD.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Łukasz Zembik / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: