eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Cykliczna bessa na rynkach obligacji skarbowych trwa

Cykliczna bessa na rynkach obligacji skarbowych trwa

2022-01-18 10:44

Po poniedziałkowym święcie amerykański rynek kapitałowy budził się dziś rano do życia i od razu ustanowił nowy cykliczny szczyt rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA. Dziś rano osiągnęły one najwyższy od 2 lat poziom 1,838 proc. Również dziś rentowność tamtejszych 2-latek po raz pierwszy wyszła powyżej poziomu 1 proc. Nowe cykliczne szczyty rentowności ustanawiały dziś rano również 10-latki w Indiach, Południowej Korei, Grecji, Francji i w naszym kraju. Wyjątkiem były obniżające wysokość podstawowych stóp procentowych Chiny, gdzie rentowność 10-latek spadła poniżej 2,79 proc. czyli najniższego poziomu od 1,5 roku.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rosnący systematycznie (poza Chinami) poziom rynkowych długoterminowych stóp procentowych zaczyna chyba już negatywnie oddziaływać na siłę rynków akcji. Kontrakty na Nasdaq 100 spadały dziś rano o 1,4 proc. W styczniu te poziomy już dwukrotnie były bronione świecami z długimi dolnymi cieniami („młotkami”), ale być może teraz zadziała powiedzenie, że „do trzech razy sztuka”.

Wcześniej w Azji zwracała uwagę słabość koreańskiego Kospi, który zamknął się na drugim najniższym poziomie w okresie minionego roku.

Poranne zachowanie cen głównych kontraktów na indeksy akcyjne sugerowało, że otwarcie rynków akcji w Europie będzie raczej słabe i tak się rzeczywiście stało (DAX -1,15 proc., CAC-40 -1,17 proc. przed 10-tą). WIG-20 spadał 4-tą sesję z rzędu tracąc po niecałej godzinie notowań -0,74 proc.

Po raz kolejny zwracała uwagę słabość rosyjskiego rynku akcji. RTS znowu był dziś najsłabszym z głównych europejskich indeksów (-2,76 proc. na początku sesji) spadając do najniższego poziomu od kwietnia. Może to dziwić w kontekście ustanawianych równocześnie przez cenę ropy (Brent) ponad 6-letnich rekordów (87,333 USD). Można z tym próbować skojarzyć pojawiające się ostatnio systematycznie w kontekście ukraińskim wieści o jakichś wydarzeniach związanych z działaniami Rosji. Ostatnio były to np. informacje o domniemanych ruchach (w kierunku Morza Czarnego?) operujących na Bałtyku rosyjskich okrętów desantowych, czy odmowie Niemiec przepuszczenia nad swoim terytorium brytyjskich samolotów lecących na Ukrainę z transportami lekkiej broni przeciwpancernej. Trudno oczywiście ocenić wiarygodność tych informacji i ich prawdziwe znaczenie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Wojciech Białek / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen
Co i kiedy zrobi Fed?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: