eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Giełdy czekają na dane o inflacji

Giełdy czekają na dane o inflacji

2006-09-15 10:02

Przeczytaj także: Dobre nastroje na rynkach akcji


Rynek akcji nie bardzo wiedział, co w tej sytuacji zrobić. Nastroje wyniesione z poprzednich sesji kazały akcje kupować, ale sytuacja na pozostałych rynkach była niewyraźna, a poza tym czekano na piątkowe dane o inflacji. To kazało realizować zyski albo wstrzymać się z działaniami. Szkodził indeksom sektor paliwowy oraz obniżenie przez UBS rekomendacji dla General Electric. Taki sam los spotkał Boeinga. Neutralne zamknięcie, w sytuacji, kiedy rynek i tak już dojrzał do korekty, jest sukcesem byków.

Piątek zdominowany będzie dwoma wydarzeniami – raportami o inflacji CPI w Eurolandzie i USA oraz faktem wygasania instrumentów pochodnych na akcje i indeksy. Dane o europejskiej inflacji jedynie nieznacznie mogą wpłynąć na rynek walutowy i prawie w ogóle nie zauważymy ich publikacji na rynku akcji. Prognozy są zazwyczaj bardzo wiarogodne, więc niespodzianka jest mało prawdopodobna.

Rynek będzie pilnie obserwował dane z USA, gdzie skupi się na inflacji bazowej. Główna miara inflacji będzie mało istotna, bo od sierpnia cena ropy znacznie spadła, więc nawet większy od prognozowanego wzrost CPI nikogo nie zaniepokoi. Jeśli inflacja bazowa wzrośnie mocniej niż oczekiwano to dolar się wzmocni, a ceny akcji będą spadały. Dane niższe od prognoz osłabią dolara i bardzo pomogą akcjom, bo niskie stopy i tania ropa jest tym, czego byki potrzebują do podnoszenia cen akcji. Ten raport będzie też szczególnie istotny dlatego, że w przyszłym tygodniu FOMC podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych w USA.

Pozostałe raporty będą miały zdecydowanie mniejsze znaczenie dla rynku i będą jedynie wzmacniały lub osłabiały wpływ danych o inflacji. Wrześniowy indeks NY Empire State pokazujący jak rozwija się gospodarka w regionie będzie dobry dla dolara i akcji, jeśli rzeczywiście wzrośnie tak jak oczekiwano. Tym razem subindeks cenowy będzie miał mniejsze znaczenie dlatego, że jego wagę znacznie umniejszy raport o CPI. Dane o dynamice produkcji rynek praktycznie zawsze lekceważy, więc i tym razem najpewniej nie będą one miały większego wpływu na rynek. Ostatni będzie opublikowany indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (dane wstępne za wrzesień). Będzie prawie na pewno wyższy od tego z sierpnia, bo od tego czasu znacznie staniała ropa. To może pomóc akcjom i dolarowi pod warunkiem, że bazowa CPI pozostanie niska.

Na te wszystkie publikacje nałoży się dzień wygasania wrześniowej serii instrumentów pochodnych, więc sesja na giełdach akcji, mimo tego, że ostatnia w tygodniu, będzie się charakteryzowała bardzo dużym wolumenem i zapewne sporą zmiennością. Jeśli jednak inflacja będzie niska to trudno będzie niedźwiedziom zmusić indeksy do spadku.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: