eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile może dorobić emeryt? Od 1 września nowe limity

Ile może dorobić emeryt? Od 1 września nowe limity

2021-08-30 12:47

Ile może dorobić emeryt? Od 1 września nowe limity

Ile może dorobić emeryt? ©  contrastwerkstatt - Fotolia.com

1 września zmieniają się limity dla chcących dorobić rencistów i wcześniejszych emerytów - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny, mogą oczywiście dorabiać bez ograniczeń.

Przeczytaj także: Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 czerwca

Do rent i wcześniejszych emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał.

Zwykle we wrześniu limit jest niższy, ponieważ przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał jest co roku niższe niż w pierwszym. Przeciętne wynagrodzenie wg GUS w pierwszym kwartale tego roku wynosiło 5681,56 zł a w drugim 2021 r. - 5504,52 zł czyli było niższe o 177,07 zł. Jak to przełoży się na wysokość limitów?

Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 roku. Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.
Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg czyli 3853,20 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
- To nic nowego ani specjalnego bo jak się zerknie na dane statystyczne to wyraźnie widać, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał ogłaszane przez prezesa GUS jest, co roku niższe niż w styczniu - dodaje.

Według rzeczniczki, wytłumaczenie tego faktu jest bardzo proste. Pierwszy kwartał to czas, w którym pracownicy dostają trzynaste pensje lub roczne nagrody a to ma wpływ na wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Limity dorabiania zależą od tej kwoty, którą podaje GUS, więc zwykle od września limity dorabiania dla naszych klientów są niższe – mówi Kowalska-Matis.

Wieli seniorów pracuje pomimo przejścia na emeryturę. Wśród pracujących emerytów przeważają kobiety, których emerytury są niekiedy znacząco niższe niż mężczyzn. Pracujące emerytki stanowią ok. 56 proc. dorabiających seniorów. Prawie 90 proc pracujących emerytów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Właśnie ta grupa może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się rozliczeniami z ZUS. Pozostali muszą pilnować limitów, bo po ich przekroczeniu wypłata z ZUS zostanie zmniejszona lub zawieszona.
Czuwać nad wysokością swoich zarobków muszą tylko te osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czyli te, które jeszcze nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat a dla mężczyzn 65 oraz renciści. W ich przypadku obowiązują, bowiem limity kwot, jakie można dodatkowo zarobić. Dlatego we wrześniu warto sprawdzić czy nie zbliżyliśmy się za bardzo do górnego progu, żeby nasza wypłata z ZUS nie została zawieszona lub zmniejszona – wyjaśnia rzeczniczka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: