eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kluby fitness i siłownie mają niemal 23 mln zł zaległości

Kluby fitness i siłownie mają niemal 23 mln zł zaległości

2021-08-03 11:34

Kluby fitness i siłownie mają niemal 23 mln zł zaległości

Kluby fitness i siłownie mają niemal 23 mln zł zaległości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zniesienie obostrzeń związanych z pandemią wyhamowało przyrost długów branży sportowej, jednak sytuacja nie poprawia się tak, jak tego oczekiwali przedsiębiorcy prowadzący działalność sportową i rekreacyjną. Ich zaległości wynoszą obecnie ponad 112 mln zł. Długi klubów fitness i siłowni to niemal 23 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

Przeczytaj także: Kluby fitness i baseny otwierają się. Kiedy wrócą do formy?

Wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że długi firm prowadzących działalność sportową i rekreacyjną szybko przekroczyły 110 mln zł. Przez pięć kwartałów przeterminowane zobowiązania podniosły się o jedną piątą i na koniec czerwca wyniosły 112,5 mln zł. W tym samym czasie długi ogółu firm wzrosły o 12 proc.

Dla porównania w innych mocno dotkniętych przez pandemię branżach zaległości urosły o 13,3 proc. do 733,6 mln zł - w gastronomii, w turystyce o 31,5 proc. do 106,7 mln, w branży beauty o 11,9 proc. do 96,4 mln zł, a w transporcie o 9,6 proc., do 2,25 mld zł.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie firm prowadzących działalność sportową, rozrywkową i rekreacyjną

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący działalność sportową i rekreacyjną.


Zamknięcie firm sportowych podczas pierwszego lockdownu, tak jak w przypadku wielu innych branż, spowodowało skok nieuregulowanych na czas zobowiązań. Niestety moment ponownego otwarcia, koniec maja, niezbyt sprzyja zwiększonemu napływowi klientów i odrabianiu strat. Rozpoczął się okres urlopowy, a pogoda sprawia, że z powodzeniem można też uprawiać sport na świeżym powietrzu. Pewne zmiany na lepsze są już jednak zauważalne, a przyrost zaległości przyhamował – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Branży rekreacyjno-sportowej nie pomaga na pewno ograniczenie przez klientów wydatków na te cele. Jak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, 18 proc. respondentów deklaruje zmniejszenie wydatków na zajęcia sportowe, a co szósty - na hobby związane ze sportem. O przeznaczaniu na ten cel takich samych środków mówi odpowiednio 22 proc. i 34 proc. pytanych. Zwiększenie wydatków deklaruje zaledwie 5 proc. i 7 proc. respondentów.

fot. mat. prasowe

Wydatki na aktywność sportową

Spowodowane pandemią zmniejszenie wydatków na zajęcia sportowe deklaruje 18 proc. respondentów.


Podobnie jak zapowiadały inne branże, np. gastronomiczna, przedstawiciele firm sportowych złożyli więc pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. 150 przedsiębiorców, reprezentujących ponad 500 klubów z branży fitness, chce ustalenia odpowiedzialności za szkody, jakie ponieśli przez wprowadzenie przez rząd lockdownu. Ich zdaniem było to niezgodne z prawem i na dowód przywołują m.in. umarzanie przez sądy kar nakładanych przez organy państwowe za prowadzenie działalności mimo zakazów.

Same kluby fitness mają prawie 23 mln zł przeterminowanych zobowiązań


Wśród poszczególnych rodzajów Działalności sportowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, których zaległości składają się na sumę 112,5 mln zł, w okresie pandemii spadły długi firm związanych z rozrywką. W przypadku firm sportowych, z wyjątkiem klubów sportowych miały miejsce wyłącznie wzrosty sięgające od 22 proc. do 31 proc. Np. w pozostałej działalności związanej ze sportem, gdzie sklasyfikowani są m.in. producenci i sponsorzy wydarzeń sportowych, indywidualni sportowcy, sędziowie czy choćby przewodnicy górscy, kwota niezapłaconych faktur i rat kredytów wzrosła o ponad jedną piątą do 9,5 mln zł.

O 31 proc. podwyższyły się nierozliczone 30 dni po terminie zobowiązania firm związanych z działalnością obiektów sportowych, czyli stadionów, basenów, hal sportowych, torów do gry w kręgle oraz z organizacją imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów. Tu obecnie na spłatę czeka ponad 37 mln zł.

W przypadku centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce, których część przedstawicieli zdecydowała się złożyć pozew przeciwko Skarbowi Państwa, zaległości podwyższyły się 30 proc. Z 17,4 mln zł wzrosły do 22,7 mln zł. W czerwcu, kiedy już obiekty mogły działać, doszło kolejne 180 tys. zł. Średnia zaległość jednej tego typu firmy wynosi obecnie 87,8 tys. zł, wobec 74,6 tys. zł przed pandemią.

fot. mat. prasowe

Zaległości prowadzących działalność sportową

O 31 proc. podwyższyły się nierozliczone 30 dni po terminie zobowiązania firm związanych z działalnością obiektów sportowych, czyli stadionów, basenów, hal sportowych, torów do gry w kręgle oraz z organizacją imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów. Tu obecnie na spłatę czeka ponad 37 mln zł.


Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 18-21 czerwca metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+. Reprezentatywność ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania. Próba n=1048.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: