eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe kolejny miesiąc na plusie

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe kolejny miesiąc na plusie

2021-03-04 12:16

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe kolejny miesiąc na plusie

Hipoteki z rekordowym popytem © Agnieszka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po bardzo dobrym początku 2021 roku, w lutym BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe znów na plusie. Indeks wyniósł 17,1%.

Przeczytaj także: BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe zaczyna rok 2021 na plusie

BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wyniósł 17,1% co oznacza, że w lutym 2021 roku w porównaniu do tego samego miesiąca roku 2020, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 17,1%.

Liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny wzrosła w porównaniu z lutym 2020 o +9,9% i wyniosła 47,14 tys. tys. Wzrost liczby wnioskujących jest jeszcze bardziej imponujący w porównaniu do stycznia 2021 - o 25,9%. Porównując do minimum z kwietnia 2020 r. liczba ta wzrosła aż o 69,5%.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu br. była o 6,6% wyższa niż w lutym 2020 r. i wyniosła 311,2 tys. zł.
Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, która jest rekordowa w całej historii, przy dużej liczbie wnioskodawców. Popyt w ujęciu liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy odbudował się, a nawet jest wyższy od poziomu sprzed pandemii. Po serii ujemnych odczytów z okresu marzec – sierpień 2020 r. oraz listopada 2020 r. mamy już kolejny wysoki dodatni odczyt w tym roku. Wartość Indeksu w porównaniu do odczytu ze stycznia 2021 r. nieznacznie jednak spadła o 1,0 p.p.

- Na szczególną uwagę zasługuje wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Odzwierciedla to obecną sytuację na rynku mieszkaniowym, wzrost średniej ceny PUM-u oraz zakup większych nieruchomości. Trzeba również pamiętać, że banki poluzowały wymagania odnośnie wkładu własnego (spadek wymaganego wkładu), co przekłada się na akceptowanie wyższej wartości wskaźnika LtV. Jednak z uwagi na pandemię oraz z jednej strony początek trzeciej fali, jaką mamy w marcu, a z drugiej strony wzrost liczby osób zaszczepionych powodują, że sytuacja na rynku kredytów hipotecznych będzie dynamiczna – trudno więc obecnie prognozować, jaki będzie popyt na kredyty mieszkaniowe w całym 2021 r. Przy optymistycznym scenariuszu, utrzyma się dodatni trend popytu na kredyty mieszkaniowe, jednak może być on labilny w poszczególnych miesiącach – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Trzeba również pamiętać, że Indeks opisuje jedynie stronę popytową rynku kredytów mieszkaniowych i to tylko w wymiarze wartościowym. Wartość akcji kredytowej jest determinowana polityką kredytową banków, która określi poziom akceptacji wniosków kredytowych. W ostatnim okresie trzy na cztery osoby wnioskujące o kredyt mieszkaniowy otrzymuje pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu, co oznacza, że poziom akceptacji wniosków o kredyt mieszkaniowy z poziomu wnioskodawcy wynosi ok. 75% – dodaje prof. Rogowski.

fot. mat. prasowe

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w lutym 2021 r. (+17,1%).


Metodyka indeksu:
Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe
na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: