eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe 4,4% poniżej kreski

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe 4,4% poniżej kreski

2020-12-08 13:23

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe 4,4% poniżej kreski

Popyt na kredyty mieszkaniowe niższy niż rok temu © tang90246 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wrzesień i październik bieżącego roku były pierwszymi w czasach pandemii miesiącami, w których popyt na kredyty mieszkaniowe okazał się wyższy aniżeli w analogicznych okresach poprzedniego roku. Nadszedł jednak listopad, a wraz z nim koniec wzrostowej tendencji. Przedostatni w tym roku odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) pokazał bowiem -4,4%.

Przeczytaj także: Popyt na kredyty mieszkaniowe: BIK notuje kolejne odbicie

Podana przez BIK wartość indeksu oznacza, że w badanym okresie, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 4,4% niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

Szczegółowe dane potwierdzają, że w minionym miesiącu o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało 31,72 tys. klientów. Taki wynik oznacza roczny spadek na poziomie -5,6% (z 33,60 tys.). W ujęciu miesięcznym liczba wnioskujących spadła natomiast o 17,5%. Warto jednak podkreślić, że już względem minimów z kwietnia 2020 r. widoczny jest 14-procentowy wzrost.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w listopadzie br. wyniosła 300,21 tys. zł i była o 6,6% wyższa niż w listopadzie 2019 r.
Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, która ponownie (po kwietniu br.) przebiła barierę 300 tys. zł. Natomiast negatywny wpływ miał spadek liczby wnioskodawców. Listopadowy odczyt Indeksu jest ponownie ujemny. Nie ma więc kontynuacji optymizmu, jaki obserwowaliśmy we wrześniowym, a jeszcze wyraźniej w październikowym odczycie, które były dodatnie po serii ujemnych odczytów z okresu marzec - sierpień.

Mamy więc pierwszy sygnał ostrzegawczy wskazujący, że odbudowa popytu (ujęcie wartościowe) na rynku kredytów mieszkaniowych przyjmie raczej kształt litery W. Potwierdza się więc moja ostrożność co do optymizmu, wzmiankowana w poprzedniej – październikowej informacji o BIK Indeksie. Na razie mamy labilność popytu na kredyty mieszkaniowe: w styczniu i lutym duże wzrosty, w marcu lekki spadek, w kwietniu – głęboki spadek, w maju lekka poprawa, w czerwcu wyraźna poprawa, stabilizacja w miesiącach wakacyjnych lipcu i sierpniu, we wrześniu i październiku odczyty dodatnie i ponowny spadek w listopadzie.

fot. mat. prasowe

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w listopadzie 2020 r. (-4,4%).


Dużą niewiadomą będzie sytuacja w grudniu, jednak wygląda na to, że w 2021 rok wejdziemy raczej w pesymistycznych nastrojach – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Trzeba również pamiętać, że Indeks opisuje jedynie stronę popytową rynku kredytów mieszkaniowych i to tylko w wymiarze wartościowym. Warto zwrócić uwagę na wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu, co częściowo może być związane z poluzowaniem przez część banków wymagań co do udziału własnego – a tym samym wzrostu akceptowalnego poziomu wskaźnika LtV – dodaje prof. Rogowski.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: