eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pożyczki zamierają, bo Polacy nie mają szans na ich zaciągnięcie

Pożyczki zamierają, bo Polacy nie mają szans na ich zaciągnięcie

2020-11-05 09:39

Pożyczki zamierają, bo Polacy nie mają szans na ich zaciągnięcie

Mniej pożyczek niż niż przed rokiem © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że rynek pożyczek może mierzyć się z takimi problemami jak np. spadek popytu, niektórzy eksperci wspominali już u schyłku minionego roku, kiedy właściwie nikt z nas nie spodziewał się pandemii. Pojawienie się koronawirusa przyspieszyło obrót zdarzeń. Dane z I połowy br. wskazują, że ilość udzielonych pożyczek była o 38% niższa aniżeli w zeszłym roku. Na uwagę zasługuje przy tym fakt, że spadek ten jest przede wszystkim efektem niespełnienia przez klientów warunków postawionych im przez pożyczkodawców.

Przeczytaj także: Pożyczki lekko w górę, ale na efekt świąt nie ma co liczyć

Z najnowszych danych ZPF wynika, że na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy br. firmy pożyczkowe udzieliły Polakom 185,2 tys. pożyczek. Dla porównania, wynik dla analogicznego okresu poprzedniego roku to blisko 291 tys. Wyraźnie zatem widzimy efekty I tarczy antykryzysowej, która wprowadziła obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych. Nie bez znaczenia dla tych spadków był również wzrost ryzyka kredytowego. Zaostrzone warunki finansowania sprawiły, że aż 71,2% wnioskujących o pożyczki nie było w stanie spełnić kryteriów umożliwiających otrzymanie pieniędzy.

Ogółem branża odnotowała znaczny spadek przychodów ze sprzedaży nowych produktów, średnio w całym półroczu o ponad 16%. Wartość udzielonych pożyczek w tym okresie wyniosła średnio 560,5 tyś PLN i jest to wartość niższa o ponad 1/4 od tej notowanej przed rokiem. Należy jednak pamiętać, że są to dane uśrednione dla całego półrocza, podczas gdy na rynku pożyczek niebankowych sprzedaż załamała się w tzw. miesiącach covidowych, a dno przypadło na okres lockdownu. Tylko przez pół roku 2020 firmy objęte badaniem wykazały łącznie stratę netto na poziomie 38,9 mln PLN, podczas gdy dla porównania strata wykazana w całym 2019 roku wyniosła 16 mln PLN.

Sytuacja na rynku wpłynęła też na ograniczenie dostępności placówek i zmniejszone zatrudnienie w sektorze. Na koniec I połowy 2020 odnotowano znaczący, aż 3-krotny, spadek liczby własnych punktów, zmniejszyła się też liczba placówek partnerskich.

fot. mat. prasowe

Liczba udzielonych pożyczek

Tegoroczne wyniki sprzedaży pożyczek wyraźnie wskazują na kłopoty rynku.


Jak podkreśla Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF, najbliższa przyszłość rynku pożyczek nie wygląda na świetlaną – na rychły wzrost sprzedaży raczej nie ma co liczyć.
Poza oczywistym wpływem redukcji maksymalnych kosztów pozaodsetkowych, zmianą przepisów – w związku z ustawami antycovidowymi - w zakresie dochodzenia należności, na sektorze ciąży również widmo pełnego zamknięcia gospodarki. Te zdarzenia w sposób naturalny wpłynęły również na zaostrzanie kryteriów oceny zdolności kredytowej i pomimo popytu na pożyczki, niewielu konsumentom udaje się uzyskać finansowanie. Branża pożyczkowa jest i będzie potrzebna gospodarce przy wychodzeniu z kryzysu, stąd liczę na zmianę jej sytuacji, choć trudno przewidzieć tu jakiś horyzont czasowy – dodaje Marcin Czugan.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

 • pożyczka za zero zł

  rusak84 / 2020-11-07 18:42:03

  Z pewnością w bankach jest teraz trudno o pożyczkę. A orientujecie się czy gdzie poza bankiem można uzyskać pożyczkę za 0 zł? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • oewonga / 2020-11-23 22:04:40

   Cześć,
   w Wonga mamy ofertę darmowej pożyczki do 1 000 zł na 30 dni – bez względu na to, czy jest to Twoja pierwsza, czy któraś z kolei pożyczka w naszej firmie, jej koszt to 0 zł. Wonga oferuje również pożyczki ratalne do 20 000 zł. Okres spłaty pożyczki ratalnej wynosi od 2 do 48 miesięcy, a jej całkowity koszt poznasz podczas składania wniosku, jeszcze przed podpisaniem umowy. Pamiętaj, że przyznajemy pożyczki na podstawie pozytywnej decyzji kredytowej, po weryfikacji wniosku, który należy złożyć na stronie wonga.com bądź telefoniczne, kontaktując się z naszą infolinią.
   Przed złożeniem wniosku przygotuj dowód osobisty, numer rachunku bankowego, adres e-mail i numer telefonu komórkowego, który przyda się do weryfikacji.
   Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* oraz 660 168 100 lub do skorzystania z chatu na wonga.pl/live_chat. Możesz również zamówić rozmowę na naszej stronie internetowej.
   W razie pytań jestem do dyspozycji
   Tomek | Ekspert wonga.com
   * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.
   odpowiedz ] [ cytuj ]

  • rusak84 / 2021-01-23 15:06:59

   Czy mogę aplikować o pożyczkę bez zaświadczenia o dochodach odpowiedz ] [ cytuj ]

  • rusak84 / 2021-01-23 15:07:12

   Czy mogę aplikować o pożyczkę bez zaświadczenia o dochodach? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • oewonga / 2021-01-29 15:24:07

   Cześć,
   w Wonga dbamy o bezpieczeństwo finansowe naszych Klientów. Podczas składania wniosku online o pożyczkę rozłożoną na raty lub krótkoterminową zazwyczaj nie wymagamy dokumentów z pracy, urzędów czy zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach.
   Zastrzegamy sobie jednak prawo do poproszenia o takie dokumenty w trakcie dodatkowej weryfikacji Twojego wniosku o pożyczkę. W szczególnych przypadkach jest to niezbędne do zweryfikowania poprawności wniosku i wydania decyzji o przyznaniu pożyczki.
   Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* oraz 660 168 100 lub na chat: https://www.wonga.pl/live_chat. Możesz również zamówić rozmowę na naszej stronie internetowej.
   W razie pytań jestem do dyspozycji
   Tomek | Ekspert wonga.com
   * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.
   odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: