eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 07-11.08.06

Rynek walutowy 07-11.08.06

2006-08-11 23:43

Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06


Nie bez znaczenie będzie również rynek nieruchomości, gdzie poznamy noworozpoczęte inwestycje budowlane oraz zezwolenia na budowę. W obu przypadkach spodziewany jest spadek.

Podsumowując, rynek EURUSD, spodziewamy się, że amerykańska waluta w dalszym stopniu będzie zyskiwać na wartości, a każdy wzrost kursu powyżej 1,2800 należy uznać za atrakcyjny do transakcji sprzedaży. Pierwszym poważnym poziomem wsparcia są okolice 1,2680 a następnie 1,2470, gdzie poziomy te na przełomie maja i czerwca wielokrotnie stanowiły silną barierę, przy której poziom EURUSD zawracał.

Spodziewane umocnienie dolara na pewno nie wspomoże polskiej złotówki, gdzie kurs EURPLN przez ostatnie tygodnie zachowuje się dokładnie odwrotnie do sytuacji na EURUSD, gdzie umocnienie dolara powoduje osłabienie polskiej waluty.

Dobre wyniki z polskiej gospodarki mogą mieć w tym wypadku niewielkie znaczenia. Kolejny przykład obojętności inwestorów na wyniki lokalne wyniki mieliśmy w dniu dzisiejszym, kiedy to poznaliśmy czerwcowe saldo na rachunku obrotów bieżących, gdzie po raz pierwszy od czerwca zeszłego roku odnotowaliśmy nadwyżkę,która wyniosła 160 mln EUR (oczekiwano deficytu na poziomie 158 mln EUR). Dodatnio saldo odnotowano również w bilansie handlowym, który wyniósł 61 mln EUR. Zarówno eksport jak i import odnotowały nieznacznie niższą dynamikę wzrostu niż w maju, jednak wyniki te w dalszym ciągu są wysokie ( eksport + 16,8% r/r – 7,756 mln EUR, oraz import +13,8% - 7,695 mln EUR). Polska waluta tylko nieznacznie się umocniła.

Wydarzenia polityczne na razie dają nam od siebie odpocząć, jednak nie można zapominać, ze coraz większymi krokami zbliżają się wybory parlamentarne, a także głosowanie nad budżetem. Swoją kampanię wyborczą rozpoczął już na pewno Andrzej Lepper domagając się kolejnych środków dla rolników, którzy dotknięci zostali ostatnimi powodziami. Przypomnijmy, że ostatnio rząd już obiecał pomoc w wysokości 500 mln PLN dla rolników dotkniętych efektami suszy.

Z tematem budżetu wstrzymajmy się jednak do września. Natomiast w nadchodzącym tygodniu inwestorzy przyglądać się będą wynikom PKB w II kwartale, które poznamy w poniedziałek a także późniejszym informacjom na temat inflacji cen konsumentów oraz producentów, które odpowiedzą nam na coraz częściej pojawiające się pytanie czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ewentualne podwyżki w 2007 roku.

Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności należy skupić się na wynikach za oceanu, gdzie każda informacja wspierającą dalszy wzrost gospodarczy oraz zwiększająca szansę na podwyżki stóp procentowych przyczyni się do osłabienia naszej waluty.
Przeczytaj także: Rynek walutowy sierpień 2006 Rynek walutowy sierpień 2006

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: