eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Faktoring: zadowolenie z wyników mąci 400 mln zł opóźnionych płatności

Faktoring: zadowolenie z wyników mąci 400 mln zł opóźnionych płatności

2020-07-29 13:30

Faktoring: zadowolenie z wyników mąci 400 mln zł opóźnionych płatności

Kto nie płaci za faktoring? © apops - Fotolia.com

Faktoring cieszy się w Polsce rosnącym powodzeniem. Od 2016 do 2019 roku liczba firm, które o niego zawnioskowały, wzrosła z 2,8% do 12%. Dane GUS wskazują, że miniony rok faktorzy mogą zaliczyć do udanych - wykupili 13,6 mln faktur o wartości 315 mld zł, co oznacza, że w ujęciu rocznym wartość wierzytelności wzrosła o pokaźne 27,9%. Ich spokój mącą jednak dłużnicy, którzy zalegają wobec nich na równie pokaźne 389,2 mln zł - czytamy w komunikacie opublikowanym przez NFG.

Przeczytaj także: Faktoring. Ulga dla przedsiębiorcy, ryzyko dla faktora?

Jak już wspomniano we wstępie, u schyłku minionego roku firmy faktoringowe miały do odzyskania od swoich klientów oraz ich kontrahentów 389,2 mln zł. Na przestrzeni pierwszego półrocza bieżącego roku kwota ta podniosła się o kolejne 15 mln złotych - pisze NFG.

Epidemia wzmaga popyt na faktoring


Wybuch pandemii zaowocował nadwątleniem sytuacji finansowej wielu firm, co z kolei przyniosło za sobą wzmożone zainteresowanie faktoringiem. Jest to zrozumiałe, ponieważ tego rodzaju usługa z jednej strony zabezpiecza płynność finansową, a z drugiej dyscyplinuje klientów do regulowania zobowiązań.

– Obecnie obserwujemy większe zainteresowanie usługą finansowania faktur w cesji jawnej, która skutecznie motywuje kontrahenta do zapłaty za towar lub usługę. Pandemia nauczyła przedsiębiorców ostrożności, ale i przezorności, że trzeba zadbać o swoją fakturę już od momentu jej wystawienia. Taką możliwość daje monitoring płatności faktur kontrahenta w cesji jawnej – wyjaśnia Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG.

fot. apops - Fotolia.com

Kto nie płaci za faktoring?

Blisko 52 mln zł to długi firm transportowych. Ponad 42 mln zł stanowią zobowiązania producentów, a 40 mln zł firm budowlanych.


Kto nie płaci za faktoring?


Ale firmy faktoringowe również muszą prowadzić zrównoważoną politykę ryzyka transakcji. W przeciwnym razie same mogą stracić płynność finansową przez niewypłacalnych klientów i ich kontrahentów. Kluczowe jest więc sprawdzanie wiarygodności firmy pod kątem tego, czy nie ma zaległych zobowiązań. Dłużnik notowany w KRD to czerwona lampka dla faktora. Jeśli zalega z opłatami wobec innych firm, istnieje duże ryzyko, że faktorowi też nie zapłaci.

Łączne zadłużenie klientów i ich kontrahentów wobec firm faktoringowych, według danych Krajowego Rejestru Długów, na koniec czerwca to 404,6 mln zł. Za 62% tego zadłużenia odpowiadają jednoosobowe działalności gospodarcze, zaś 23% przypada na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Średnie zadłużenie dłużnika faktoringowego wynosi 36 tys. zł.

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. wskazuje, że głównym dłużnikiem firm trudniących się faktoringiem branża handlowej, która ma do oddania 123 mln zł, z czego większość, bo 80 mln zł, to długi hurtowników.
Blisko 52 mln zł to długi firm transportowych. Ponad 42 mln zł stanowią zobowiązania producentów, a 40 mln zł firm budowlanych. Na liście faktoringowych dłużników są też biura nieruchomości, architekci czy organizatorzy wycieczek. W sumie mają na koncie 160 tys. wszelakich zobowiązań wobec faktorów – dodaje Adam Łącki.

Największe problemy z zadłużeniem klientów i kontrahentów mają firmy faktoringowe w województwie mazowieckim – 77,5 mln zł, małopolskim – 59 mln zł i śląskim – 54,6 mln zł. Najmniejsze w woj. opolskim – 3,6 mln zł, podlaskim – 4,3 mln zł i lubuskim – 6,1 mln zł.

Prognozy


W ciągu 2019 roku, według danych GUS, wartość aktywów podmiotów faktoringowych niebędących bankami wzrosła o 14,1%, a przychody zwiększyły się o 21,2%. Powstaje więc wiele startupów fintechowych, które chcą oferować usługę finansowania faktur firmom z sektora MŚP, i które liczą, że będzie to dochodowa działalność. Eksperci przestrzegają jednak, że bez odpowiedniego zaplecza, doświadczenia i umiejętności oceny ryzyka, nie da się osiągnąć sukcesu.
– Obawiam się, że wielu graczy będzie chciało pozyskać klienta za wszelką cenę, nie weryfikując dostatecznie jego kondycji finansowej. To błąd nowicjusza, który obserwujemy od lat. Rynek szybko weryfikuje takie podmioty – podsumowuje Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG.

Przeczytaj także: W czym pomógłby faktoring? W czym pomógłby faktoring?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: