eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: sprzedaż pożyczek o połowę gorsza niż rok temu

BIK: sprzedaż pożyczek o połowę gorsza niż rok temu

2020-06-23 12:30

BIK: sprzedaż pożyczek o połowę gorsza niż rok temu

Pożyczka © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kwietniowe doniesienia BIK wskazywały na mocne tąpnięcie rynku pożyczek. Najnowsze statystyki dotyczące maja świadczą o lekkim odbiciu, ale do wyników odnotowywanych rok wcześniej jest jeszcze bardzo daleko. Okazuje się bowiem, że w minionym miesiącu firmy pożyczkowe udzieliły 128,1 tys. pożyczek na kwotę 255 mln zł - taki wynik oznacza roczne spadki o odpowiednio -45,5% i -57,9%.
Jak wynika z danych udostępnionych dzisiaj przez BIK, przeciętna wartość majowej pożyczki pozabankowej sięgnęła 1994 zł, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku również oznacza spadek (-23%).

Gorsze wyniki od zeszłorocznych widoczne są również dla całego okresu styczeń-maj. Przez pierwsze pięć miesięcy br. firmy współpracujące z BIK udzieliły 878,7 tys. pożyczek (-24,1% rdr), których łączna kwota osiągnęła 2,006 mld zł (-32,8%).

W omawianym okresie, w ujęciu wartościowym 33% udzielonych pożyczek było na kwoty powyżej 5 tys. zł, zaś w ujęciu liczbowym stanowiły one jednak tylko 9% sprzedaży.

W pięciu pierwszych miesiącach br., w ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 40% liczby udzielonego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki udzielone na kwoty poniżej 1 tys. zł miały 10% udziału w sprzedaży. Najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym oraz wartościowym w okresie styczeń–maj 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego powyżej 5 tys. zł (-40,9%) oraz 3–5 tys. zł (-32,5%).

fot. mat. prasowe

Dynamika sprzedaży pożyczek pozabankowych

Po kwietniowym załamaniu dynamika sprzedaży pożyczek pozabankowych nieco się podniosła.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: