eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pułapki kredytowe

Pułapki kredytowe

2006-07-26 11:59

Przeczytaj także: Droższe mieszkanie - tańszy kredyt?


Niezależnie od waluty, w której został zaciągnięty kredyt, bardzo ważne są warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Nawet jeśli, gdy podpisujemy umowę, wydaje nam się, że niemożliwe jest, abyśmy byli w stanie szybko go spłacić, pamiętajmy, że za kilka lat sytuacja może się diametralnie zmienić. Dlatego warto zadbać, aby w umowie zawarto warunki wcześniejszej spłaty. Te warunki różnią się w poszczególnych bankach. Niektóre nie stawiają żadnych przeszkód, kilka innych żąda opłat za wcześniejszą spłatę w ciągu pierwszych 3 lat trwania kredytu (od 1 do 2 % spłaconej kwoty), są jednak i takie, które stosują skomplikowane wzory do obliczenia kosztów wcześniejszej spłaty, sprawiając, że opcja ta staje się kosztowna i nieopłacalna.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są ubezpieczenia, których żąda bank. Wszystkie banki będą wymagać ubezpieczenia nieruchomości, ale już tylko niektóre ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia od utraty wartości nieruchomości. Takie wymagania niekoniecznie muszą być dla nas niekorzystne – czasem warto bowiem skorzystać z oferty i ubezpieczyć się. Kredyt jest przecież, jak już wielokrotnie wspomniano, przedsięwzięciem wieloletnim. Ciekawym i powszechnie występującym ubezpieczeniem dla kredytów hipotecznych jest ubezpieczenie pomostowe. Obowiązuje ono do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Wysokość tego ubezpieczenia określana jest bądź poprzez płaconą miesięcznie lub kwartalnie składkę, bądź poprzez podniesienie na okres jego obowiązywania oprocentowania kredytu. Sprawdźmy, jak wygląda to w banku, w którym zdecydujemy się wziąć kredyt.

Na zakończenie pamiętajmy o sprawdzeniu, jakiej prowizji zażąda od nas bank za udzielenie kredytu. Jest ona określona procentowo w stosunku do kwoty kredytu i wynosi od 0,5% do nawet 4% kwoty kredytu. Pamiętajmy, że niejeden klient zapłacił wysoką prowizję tylko dlatego, że nie zapytał o możliwość jej obniżenia.

I na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga. Ponieważ podpisanie umowy kredytowej następuje po upływie długiego czasu od momentu, w którym zaczęliśmy starania o kredyt, zmęczeni porównywaniem ofert, pytaniami o spread, ubezpieczenia i prowizje, samo podpisanie umowy traktujemy jako czystą formalność – przecież wszystko ustaliliśmy już wcześniej. Jest to poważny błąd. Niezależnie od tego, o czym zapewniał nas pracownik banku, co przeczytaliśmy w ulotce i jaką symulację spłat nam przedstawiono, zmuśmy się do wysiłku i dokładnie przeanalizujmy postanowienia umowy. Warto zapoznać się nie tylko z drukiem głównym, ale również z załącznikami, a także z regulaminem świadczenia usług przez bank. Tak naprawdę liczy się wszystko to, co zostało zapisane w umowie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: