eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BGK wspiera firmy. Nowe gwarancje de minimis i Fundusz Gwarancji Płynnościowych

BGK wspiera firmy. Nowe gwarancje de minimis i Fundusz Gwarancji Płynnościowych

2020-03-19 12:57

BGK wspiera firmy. Nowe gwarancje de minimis i Fundusz Gwarancji Płynnościowych

BGK wspiera firmy ©  hesa2 - Fotolia.com

BGK odpowiada na najbardziej palące problemy polskich firm. Bank poinformował, że włączył się w prace nad systemowymi rozwiązaniami, których celem jest wspomaganie przedsiębiorców w walce z następstwami pandemii. Cześć nowych rozwiązań pojawi się w przygotowywanej właśnie przez rząd specustawie.

Przeczytaj także: BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax

Lepsze gwarancje de minimis


Pierwszym z zaproponowanych przez BGK i Ministerstwo Finansów rozwiązań są lepsze warunki udzielania gwarancji de minimis.
  • maksymalna kwota zabezpieczenia wzrasta z 60 do 80 proc. wartości kredytu;
  • okres kredytu obrotowego objętego gwarancją wydłuża się z 27 do 39 miesięcy;
  • zniesiona zostaje dotychczas pobierana 0,5-procentowaprowizji.

Z powyższych warunków gwarancji de minimis będzie mogła skorzystać każda firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, niezależnie od branży, która spełnia kryteria objęcia programem.

Wdrożenie tych zmian wymaga zaangażowania banków kredytujących, z którymi na bieżąco współpracuje BGK, choćby ze względu na dostosowanie parametrów w systemach IT. BGK jest gotowy umożliwić dzięki tym zmianom dodatkową akcję kredytową na ok. 20 mld zł.

fot. hesa2 - Fotolia.com

BGK wspiera firmy

Powstaje pakiet pomocowy dla firm. BGK wesprze polskich przedsiębiorców.


Fundusz Gwarancji Płynnościowych


Drugim rozwiązaniem jest utworzenie Funduszu Gwarancji Płynnościowych. To z tego funduszu udzielane mają być gwarancje dla średnich i dużych firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Fundusz Gwarancji Płynnościowych - parametry


  • zabezpieczenie do 80 proc. kwoty kredytu
  • tylko do nowych lub odnawianych kredytów
  • kwota kredytu objętego gwarancją - do 250 mln zł
  • kwota gwarancji – od 3,5 mln zł do 200 mln zł
  • okres gwarancji – min. 12 m-cy
  • przeznaczenie kredytu – zapewnienie płynności finansowej

Z gwarancji będą mogły skorzystać firmy, które na 1 lutego 2020 nie miały zaległości w ZUS, US i banku kredytującym. Łączna wartość kredytów zabezpieczonych gwarancjami może wynieść ok. 100 mld zł, a gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych mają być udzielane do końca 2020 roku, z opcją wydłużenia tego terminu stosownie do sytuacji gospodarczej.

System dopłat do oprocentowania kredytów


Kolejne rozwiązanie, nad którym pracuje BGK, to system dopłat do oprocentowania kredytów, których udziela przedsiębiorcom sektor bankowy.
– Nie chcemy ograniczać branż ani wielkości firm, do których to wsparcie będziemy kierować. Najważniejsze jest dla nas to, jak możemy wspomóc firmy i sektor bankowy, aby banki mogły udzielać kredytów na lepszych warunkach poprzez mechanizm dopłaty do odsetek. Nie jesteśmy dzisiaj w stanie określić, jak koronawirus wpłynie na poszczególne branże czy firmy. Dlatego nie chcemy wprowadzać ograniczeń. Przygotowanie tego rozwiązania zajmie więcej czasu, ale wszystkie zaangażowane instytucje działają w trybie nadzwyczajnym – podkreśla prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Wsparcie z wykorzystaniem funduszy europejskich


Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia części środków z perspektywy finansowej 2014-2020 na wsparcie przedsiębiorstw, zwłaszcza mikrofirm.
BGK współpracuje z resortem i analizuje możliwości wprowadzenia zmian w obsługiwanych przez bank programach, np. pożyczki unijne, Fundusz Kredytu Technologicznego czy POIR.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: