eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jeszcze lepsze gwarancje de minimis? Zobacz zmiany

Jeszcze lepsze gwarancje de minimis? Zobacz zmiany

2019-09-12 11:51

Jeszcze lepsze gwarancje de minimis? Zobacz zmiany

Jeszcze lepsze gwarancje de minimis? © hesa2 - Fotolia.com

Inwestycje związane z rozwojem firmy ma dziś w planach 6 na 10 mikro i małych przedsiębiorstw oraz niemal 3/4 średnich biznesów. O ich sfinansowanie może być jednak trudno. Jak bowiem wynika z danych zawartych w raporcie Centrum Badań Marketingowych Indicator, polscy przedsiębiorcy coraz częściej narzekają na narzędzia wspierające ich działalność. Tym bardziej powinny ich zadowolić zmiany, jakie wprowadził do programu gwarancji de minimis Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Mają być one odpowiedzią na trzy wyraźnie dostrzegalne ostatnio problemy. Mowa tu o zaostrzeniu warunków udzielania kredytów, wzroście marż oraz obcięciu maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowania.
Sektor MŚP nie narzeka raczej ani na sytuację ekonomiczną, ani też na popyt na swoje produkty i usługi. Dobre oceny obecnej koniunkturze wystawia co druga mikro i mała firma oraz 58 proc. średnich przedsiębiorstw. Takie realia służą inwestycjom, w których finansowaniu pomóc mogą oferowane przez BGK gwarancje de minimis. Dotychczas skorzystało z nich przeszło 150 000 przedsiębiorców, wartość udzielonych gwarancji sięgnęła niemal 62 mld zł, a wartość zabezpieczonych kredytów przekroczyła 110 mld zł.

BGK postanowił jednak wprowadzić pewne modyfikacje w oferowanym przedsiębiorcom wsparciu. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest rozszerzenie gwarancji również na te kredyty, których przeznaczeniem jest spłata innych zobowiązań.
– BGK podejmuje inicjatywę dokonania zmian w systemie gwarancji de minimis, aby zwiększyć wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Po pierwsze pozwalamy na objęcie gwarancjami kredytów, które służą spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów – zarówno jeżeli przedsiębiorca dostaje nowo uzyskany kredyt w innym banku jak i w tym samym banku. Rozwiązanie jest możliwe gdy warunki, które przedsiębiorca uzyskał w nowym kredycie są dla niego korzystniejsze z punktu widzenia wysokości marży, czy okresu finansowania – wyjaśnia Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami w BGK.

fot. hesa2 - Fotolia.com

Jeszcze lepsze gwarancje de minimis?

BGK postanowił wprowadzić modyfikacje w oferowanym przedsiębiorcom wsparciu. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest rozszerzenie gwarancji również na te kredyty, których przeznaczeniem jest spłata innych zobowiązań.


Wśród zmian ułatwiających działanie przedsiębiorstw wymienić można także objęcie gwarancją kredytu obrotowego wykorzystywanego za pomocą karty kredytowej. Możliwe stało się także przyznanie gwarancji de minimis na kredyt udzielony w linii wielocelowej.
– Z perspektywy BGK linia wielocelowa jest traktowana jak każdy inny kredyt. Z punktu widzenia przedsiębiorców daje to dużą elastyczność ponieważ taka linia może być wykorzystywana do pokrycia zobowiązań wobec banków kredytujących z tytułu udzielanych gwarancji bankowych, akredytyw, odwróconego faktoringu – dodaje Robert Kasprzak z BGK.

Gwarancje de minimis są dostępne w 18 bankach współpracujących z BGK i w ponad 100 bankach spółdzielczych. Gwarancje de minimis na nowych zasadach są stopniowo uruchamiane w bankach, z którymi BGK zawarł umowy dotyczące tego produktu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: