eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax

BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax

2020-04-14 13:26

BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax

BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax © _ewakubiak - Fotolia.com

Dobre wiadomości dla przedsiębiorców. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformowały właśnie o wprowadzeniu zmian, za sprawą których ułatwiony zostanie dostęp do gwarancji Biznesmax. Oto, jak prezentują się szczegółowe warunki tego wsparcia.
O utrzymanie płynności finansowej bywa trudno nawet w normalnych, niekryzysowych warunkach gospodarczych. Nietrudno sobie zatem wyobrazić, że dziś, w dobie kryzysu związanego ze światową pandemią, jest to wyzwanie, które spędza sen z powiek niemałej grupie przedsiębiorców. Potwierdzają to zresztą doniesienia napływające z ryku - coraz więcej firm zgłasza dziś kłopoty z terminową opłatą faktur, rośnie również rzesza tych, które deklarują, że negatywne skutki koronawirusa odczuwają już w bardzo istotnym stopniu.

I to właśnie ze względu na powyższe, BGK oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowały wspólnie o zmianie warunków udzielania gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu.
Przypomnijmy, gwarancja Biznesmax to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu udzielana w ramach Funduszu Gwarancyjnego wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (FG POIR). Uzyskanie takiej gwarancji umożliwia otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Jest to dotacja refundująca zapłacone odsetki.

Maksymalna wartość gwarancji Biznesmax to 2,5 mln euro. Gwarancja zabezpieczająca kredyt odnawialny nie może przekroczyć 39 miesięcy, w przypadku kredytów inwestycyjnych okres obowiązywania gwarancji to maksymalnie 20 lat. Wnioski o gwarancje można składać za pośrednictwem banków kredytujących, których lista znajduje się na stronie BGK.

fot. _ewakubiak - Fotolia.com

BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax

W odpowiedzi na problemy przedsiębiorców Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zmieniło warunki gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu.


Jak czytamy w komunikacie BGK, zmiany wprowadzone w gwarancjach mają ułatwić zaciągnięcie kredytu i zabezpieczyć jego spłatę. Aby uzyskać kredyt z gwarancją i dopłatą do odsetek, przedsiębiorca powinien udać się do banku, w którym ma rachunek.

Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych. Dodatkowo, w przypadku kredytu obrotowego odnawialnego wystarczy, jeśli przedsiębiorca będzie zbierał dokumenty potwierdzające wykorzystanie kredytu (np. faktury) i jedynie za ich pomocą dokumentował wydatki.

Na korzyść przedsiębiorców działają też kolejne zmiany. BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego, gdy stara się o kredyt z gwarancją Biznesmax, stanowiącą pomoc de minimis.
- Jest to ułatwienie, dzięki któremu klient nie musi z góry planować wydatków wpisujących się w katalog kosztów kwalifikowalnych. Dzięki temu wraz z wnioskiem nie trzeba składać planu projektu inwestycyjnego. Bank kredytujący udzieli kredytu na podstawie swoich procedur – mówi Halina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń.

Z gwarancji Biznesmax obejmującej odnawialny kredyt obrotowy będzie mogło też skorzystać więcej firm. Oprócz podmiotów innowacyjnych, z kredytów z gwarancją mogą skorzystać również firmy efektywne ekologicznie, które w ciągu ostatnich 5 lat wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania, w tym na przykład zrealizowały inwestycję w OZE lub dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego.

Bank wydłużył też okres obowiązywania 5 proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu. Oznacza to, że kredyty z gwarancją udzielone do końca 2021 r. (przed zmianami do końca 2020 r.) będą objęte 5 proc. stawką w skali roku liczoną od całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Dzięki temu maksymalna wartość dopłaty do odsetek w okresie 3 lat kredytowania może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Teraz dopłaty będą dotyczyć również kredytów odnawialnych.

Zmienione warunki przyznawania gwarancji Biznesmax obowiązują do końca 2020 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: