eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 4 kroki, które poprawią ci zdolność kredytową

4 kroki, które poprawią ci zdolność kredytową

2019-10-20 00:30

4 kroki, które poprawią ci zdolność kredytową

Jak poprawić zdolność kredytową? © adam88xx - Fotolia.com

Jeśli planujesz zakup mieszkania czy samochodu, powinieneś pamiętać, że w ustaleniu twojej zdolności kredytowej bank podpierać się będzie oceną wielu kwestii. Jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego, warto się zastanowić, czy któregoś z parametrów nie można podreperować, zwiększając tym samym szanse na uzyskanie finansowania.

Spłacaj zobowiązania terminowo


Posiadanie zdolności kredytowej to jeden z warunków koniecznych do uzyskania kredytu. Bank kalkuluje ją na podstawie dochodów kredytobiorcy uwzględniając przy tym koszty, jakie ponosi w związku z utrzymaniem oraz obsługą posiadanych zobowiązań, w tym kredytów, kart kredytowych czy limitów w koncie. Koszty utrzymania to koszty stałe, których wysokość uzależniona jest od liczby osób składających się na gospodarstwo domowe. Z punktu widzenia banku istotne może okazać się także to, czy osoba wnioskująca o kredyt posiada samochód, polisy ubezpieczeniowe, jak również zasądzone alimenty.

Ubiegając się o kredyt warto przede wszystkim pamiętać o terminowym regulowaniu wszystkich rachunków. Jest to o tyle istotne, że jakiekolwiek opóźnienia w spłacaniu zobowiązań z pewnością zadziałają na naszą niekorzyść.

Pozbądź się nieużywanych kart kredytowych i zbędnych obciążeń


Warto pamiętać, że również karty kredytowe i limity w koncie mają wpływ na naszą zdolność kredytową:

- Nawet zupełnie nieużywane karty kredytowe mogą obniżać naszą zdolność kredytową. Nie liczy się to, czy i w jakim stopniu korzystamy z przyznanych nam na karcie środków, ale to, jaki jest maksymalny limit pozostający do naszej dyspozycji. Tak samo jest w przypadku limitu w rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych – wyjaśnia Monika Charamsa, Prezes Bancovo.pl.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Jak poprawić zdolność kredytową?

Ubiegając się o kredyt warto przede wszystkim pamiętać o terminowym regulowaniu wszystkich rachunków.


Uporządkuj swój BIK


Bywa, że informacja o spłaceniu kredytu w całości dociera z opóźnieniem z banku do Biura Informacji Kredytowej (BIK). To z kolei może stanowić problem przy analizie wniosku kredytowego. Jeśli sami sprawdzimy swój status w BIK i odkryjemy, że są w nim jakieś nieaktualne zapisy, możemy domagać się aktualizacji lub naciskać na bank, aby wysłał stosowne informacje o spłaconym kredycie.

Nie zmieniaj zbyt często pracy


Banki w różny sposób traktują poszczególne źródła dochodu. Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale w różnych bankach podejście może być odmienne. Istotny może być też czas jaki już przepracowaliśmy u obecnego pracodawcy, ponieważ jest świadectwem regularności i stabilności uzyskiwanych dochodów.

To ostatnie kryterium jest często trudne do spełnienia dla osób uzyskujących dochód z własnej działalności gospodarczej, dlatego często wymaga się od nich potwierdzenia dochodu uzyskanego w ciągu 12 lub nawet 24 miesięcy. Istotne będzie też to, w jaki sposób regulujemy nasze zobowiązania urzędowe np. wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS. Nawet niewielkie opóźnienia w płaceniu podatków czy składek mogą działać na naszą niekorzyść.
- Na naszej platformie Klient otrzymuje propozycje pożyczek, dopasowane m.in. do formy zatrudnienia. Automatyczna analiza wszystkich danych podanych w wniosku Klienta pozwala na zaprezentowanie mu najbardziej optymalnych ofert dosłownie w kilka minut. Dzięki temu bardzo szybko, bez chodzenia od banku do banku, dowiemy się jak oceniana jest nasza zdolność kredytowa przez różne instytucje finansowe – mówi Monika Charamsa z Bancovo.pl.

Inne źródła dochodów akceptowane przez banki


Przychód z wynajmu nieruchomości może być dochodem uzupełniającym. Mowa tu o umowach zarejestrowanych w Urzędzie Skarbowym od co najmniej 6 lub 12 miesięcy. W zależności od sposobu opodatkowania tego dochodu i od tego, kto (najemca czy właściciel) opłaca koszty utrzymania mieszkania, będzie zmieniać się wysokość dochodu, który bank przyjmie do obliczenia zdolności kredytowej.

Banki akceptują również renty i emerytury przyznane na czas nieokreślony.


oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Re: 4 kroki, które poprawią ci zdolność kredytową

    Marzenaf1 / 2019-10-21 11:11:25

    Historia kredytowa klienta decyduje o jego zdolności kredytowej, więc należy zadbać, żeby była ona pozytywna. Więcej porad na temat tego, jak poprawić swoją zdolność kredytową można znaleźć w naszym artykule "9 sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej" https://szybkagotowka.pl/Finanse/sposoby-na-zwiekszenie-zdolnosci-kredytowej  odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: