eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW wprowadza indeks WIGtech

GPW wprowadza indeks WIGtech

2019-05-31 13:00

GPW wprowadza indeks WIGtech

GPW wprowadza indeks WIGtech © Przemysław Szabłowsk - Fotolia.com

Już wkrótce na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutuje zupełnie nowy indeks. 24 czerwca br. GPW wprowadza WIGtech, który obejmie spółki uzyskujące swe przychody z takich dziedzin jak m.in. medycyna, biotechnologia, programowanie, internet czy telefonia mobilna. Skład indeksu będzie znany 14 czerwca.
Jak informuje GPW, liczba spółek w indeksie WIGtech będzie zmienna. Ich udział, podobnie jak w przypadku innych indeksów, obliczany będzie na bazie liczby akcji w wolnym obrocie (free float). Największe spółki mają stanowić jedynie 10 proc. nowego indeksu. WIGtech będzie indeksem cenowym, a jego wartość bazowa zostanie ustalona na poziomie 10 tys. pkt. Publikacja wartości WIGtech będzie ciągła i następować będzie co minutę. Zmiany w indeksie będą dokonywane jeden raz na kwartał, wraz ze zmianami pozostałych indeksów. Pierwszy skład indeksu poznamy 14 czerwca bieżącego roku.
- Po wprowadzeniu indeksów markosektorowych podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu obliczania i publikowania WIGtech dla spółek technologicznych. Nowy indeks to odpowiedź giełdy na trendy zachodzące w gospodarce, ale też na rynku kapitałowym. Spółki z sektorów nowoczesnych technologii odgrywają bowiem coraz większą rolę w gospodarce, ale także rośnie ich znaczenie na giełdzie. GPW umożliwia finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek, bez których postęp technologiczny nie mógłby mieć miejsca. Giełdy, jako platformy obrotu, same są wysoce wyspecjalizowanymi przedsiębiorstwami, które wdrażają najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące jakość oferowanych usług. W swoich założeniach strategicznych także GPW postawiła na rozwój technologiczny, który docelowo ma wzmocnić nasze przewagi konkurencyjne - mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Wprowadzenie instrumentów finansowych na indeks zostanie poprzedzone ewentualną zmianą metodyki indeksu, np. w zakresie kwalifikacji spółek do jego portfela, liczby uczestników czy zasad ważenia udziałów. Zmiany, które mają objąć metodykę jego obliczania oraz kwalifikacji spółek, będą przeprowadzone po konsultacjach z uczestnikami rynku.
- Naszą intencją jest, aby w niedalekiej przyszłości indeks WIGtech stał się instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych lub innych instrumentów finansowych. Wierzymy, że nowy wskaźnik spotka się z zainteresowaniem ze strony inwestorów – dodaje Izabela Olszewska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: