eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak odzyskać zaległe alimenty?

Jak odzyskać zaległe alimenty?

2018-11-14 11:25

Jak odzyskać zaległe alimenty?

Jak odzyskać zaległe alimenty? © whitelook - Fotolia.com

Samotne rodzicielstwo to wyzwanie tym trudniejsze, że często o wsparciu drugiego rodzica można jedynie pomarzyć - rzeczywistość pokazuje, że skala zaległości alimentacyjnych w naszym kraju jest pokaźna i - co gorsza - rośnie. Na to wskazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, z których wynika, że w I połowie br. długi z tego tytułu osiągnęły wartość 11,9 mld zł. Sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna - niesolidnego alimenciarza można bowiem zmobilizować do płacenia. Jak odzyskać zaległe alimenty? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Przeczytaj także: Długi alimentacyjne nie przedawniają się. Jak odzyskać alimenty?

Gdy eks-partner uchyla się od płacenia alimentów


W minionym roku zawarto w naszym kraju 190 tys. związków małżeńskich, ale jednocześnie ponad 65 tys. par rozwiodło się. Liczba rozwodów rośnie z każdym rokiem. Wprawdzie po rozstaniu obowiązek opieki i wychowania dzieci spoczywa na obojgu rodzicach, to jednak w praktyce często spada on na barki jednej osoby, podczas gdy druga zobowiązana jest głównie do regularnego płacenia alimentów. Niestety, nie wszyscy się z tej powinności wywiązują.

Z danych Stowarzyszenia „Alimenty to nie prezenty” wynika, że zaległe alimenty dotyczą już ponad 1 mln polskich dzieci. Skala problemu jest zatem niemała, podobnie zresztą jak jego waga. Gdy zobowiązany rodzic nie płaci zasądzonych pieniędzy, ciężar utrzymania pociechy spoczywa na jednej osobie. Nawet miesiąc opóźnienia lub braku płatności powoduje, że powstaje dług alimentacyjny, co dla rodzica, który sprawuje realną opiekę nad dzieckiem, może oznaczać początek problemów finansowych. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy z alimentów jest np. opłacana szkoła dziecka lub kupowane są leki dla chorującej pociechy. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji rodzic nie pozostaje bez wyjścia i może podjąć kroki, które pomogą odzyskać od byłego partnera przyznane przez sąd środki.

fot. whitelook - Fotolia.com

Jak odzyskać zaległe alimenty?

Pierwszym krokiem powinna być próba polubownego rozwiązania sprawy, co jest w interesie zarówno byłych partnerów, jak i przede wszystkim wspólnej pociechy.


– Pierwszym z nich powinna być próba polubownego rozwiązania sprawy, co jest w interesie zarówno byłych partnerów, jak i przede wszystkim wspólnej pociechy. Przedstawmy byłemu mężowi lub żonie, na jak wysoką sumę zalega i wyznaczmy „nowy termin” na przekazanie środków. Niestety, zdarza się, że po rozwodzie mamy utrudniony kontakt z eks-partnerem lub wcale nie mamy ochoty podejmować takiej relacji. Wtedy o pomoc w odzyskaniu należności możemy poprosić firmę windykacyjną. Jest to tym bardziej wskazane, jeżeli drugi rodzic zalega z płaceniem alimentów przez dłuższy czas i unika wszelkiego kontaktu ze swoim „wierzycielem”. Ekspert z firmy windykacyjnej podejmie się za nas mediacji z dłużnikiem alimentacyjnym. Dzięki temu, możliwe będzie wypracowanie kompromisu: szybciej otrzymamy niezbędne środki na utrzymanie dziecka, a były partner, który być może uchyla się od płacenia alimentów z powodu kłopotów finansowych, otrzyma pomoc w rozwiązaniu swojego problemu i szansę na uregulowania zadłużenia, zanim sprawa zostanie przekazana do sądu i w dalszej kolejności zajmie się nią komornik – tłumaczy Agnieszka Chechelska-Wrześniak, Radca Prawny z Kancelarii Intrum Król & Wspólnicy.

Kiedy zgłosić się po pomoc do komornika?


Kiedy były partner nie płaci alimentów przez dłuższy okres i unika polubownych próśb o uregulowanie należności, a w domowej kasie brakuje pieniędzy na sfinansowanie podstawowych potrzeb dziecka, warto w takiej sytuacji zwrócić się kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w rozwiązywaniu podobnych spraw. A jeśli i to nie przyniesie skutku, pozostaje nam oddanie sprawy do sądu i skorzystanie z pomocy komornika.

Decyzja sądu, czyli wydany tytuł wykonawczy oraz sporządzony wniosek są podstawą do wszczęcia przez komornika egzekucji z majątku dłużnika. Komornik podejmuje wtedy działania, które mają na celu odzyskanie należności, zajmując np. do 60% wynagrodzenia niepłacącego rodzica, z której pokrywane są roszczenia.
–W przypadku alimenciarzy posiadających legalne zatrudnienie, możliwe jest także złożenie bezpośrednio u pracodawcy wniosku o potrącenie wierzytelności alimentacyjnych zgodnie z tytułem wykonawczym. Wówczas pracodawca potrąca z pensji dłużnika zasądzoną kwotę i wypłaca ją osobie, która ma ustalone prawo do alimentów – podpowiada Radca Prawny, Agnieszka Chechelska-Wrześniak.

Jak zaznacza ekspert, można sięgnąć po dodatkowe sposoby, które zmobilizują byłego partnera do pamiętania o terminowym płaceniu alimentów:
– Mając prawomocny wyrok sądu, nakazujący dłużnikowi wypłacenie zaległych alimentów, można wpisać go np. do Krajowego Rejestru Długów. Osoba widniejąca na takiej liście staje się niewiarygodnym kredytobiorcą w oczach banku i przez to będzie mieć nie tylko problem z zaciągnięciem kredytu, ale nawet z zakupami na raty. W takich okolicznościach były partner z pewnością będzie chciał szybko spłacić zaległe zobowiązanie, aby nie widnieć w takim rejestrze – radzi Agnieszka Chechelska-Wrześniak.

Postaraj się o świadczenie alimentacyjne


Gdy egzekucja komornicza jest bezskuteczna przynajmniej przez okres 2 miesięcy, rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, może postarać się o świadczenie alimentacyjne. Jest to forma pomocy ze strony Państwa dla dzieci, których rodzice uchylają się od płacenia alimentów. Prawo do wystąpienia o świadczenie ma jednak wąska grupa rodziców, którzy znajdują się w szczególnej trudnej sytuacji finansowej (dochód na jednego członka rodziny nieprzekraczający
725 zł).
– By otrzymać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, trzeba złożyć wniosek w miejscowym ośrodku pomocy społecznej. Przyznanie pomocy finansowej nie oznacza jednak, że wyrówna ona w całości wysokość zasądzonych alimentów, ponieważ maksymalna kwota świadczenia wynosi 500 zł miesięcznie. Pieniądze wypłaca wtedy gmina, ale co ważne – dług alimentacyjny nie zostaje w takim przypadku automatycznie umorzony. Przykładowo, jeśli zasądzone alimenty wynoszą 600 zł miesięcznie, to dłużnik alimentacyjny jest winien Państwu 500 zł, a swojemu dziecku brakujące 100 zł, co więcej, niespłacona kwota będzie z miesiąca na miesiąc narastała. Warto, więc podjąć próbę negocjacji z byłym partnerem i sprawnego uregulowania należności, by w ogóle nie doszło do opóźnień w płatnościach i powstania większego długu, co pozwoli uniknąć wielu kłopotów każdej ze stron – komentuje Agnieszka Chechelska-Wrześniak, Radca Prawny z Kancelarii Intrum Król & Wspólnicy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • jwc kancelaria

    nikolet89 / 2018-12-07 17:50:32

    ja odzyskałam droga sądową ponieważ miałam bardzo dobra panią prawnik Justyne z Krakowa z jwc kancelaria i z jej pomocą wszystko sie udało odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: