eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Długi alimentacyjne wzrosły do rekordowej kwoty 13,4 mld zł

Długi alimentacyjne wzrosły do rekordowej kwoty 13,4 mld zł

2022-12-06 09:51

Długi alimentacyjne wzrosły do rekordowej kwoty 13,4 mld zł

Długi alimentacyjne wzrosły do 13,4 mld zł © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dziś Mikołajki. Niestety dzieci alimenciarzy nie mogą raczej liczyć na prezent mikołajkowy. Otrzyma go tylko co 14 dziecko. Co piąte znajdzie upominek pod choinką. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w ciągu roku zaległości alimentacyjne urosły o blisko 4 mld zł i wynoszą rekordowe 13,4 mld zł. 94 proc. dłużników to ojcowie.

Przeczytaj także: 270 tysięcy ojców nie płaci alimentów

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile wynoszą zaległości alimentacyjne?
  • Czy dzieci alimenciarzy otrzymają prezenty świąteczne?
  • W którym województwie mieszka najwięcej alimenciarzy?


Dziś Mikołajki - święto, które upodobali sobie najmłodsi, a to za sprawą upominków i słodyczy będących przedsmakiem gwiazdkowych prezentów. Jakie będzie w tym roku? W wyjątkowo trudnej sytuacji znajdują się rodziny pozbawione alimentów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wśród opiekunów dzieci, którzy mają zasądzone alimenty, w związku z wysoką inflacją i ogólnie panującą drożyzną, prawie 41 proc. respondentów doświadczyło dodatkowych trudności w ich ściąganiu.
Sytuacja finansowa niealimentowanych rodzin już i tak nie wygląda dobrze. Wśród osób biorących udział w badaniu prawie połowa żyje na średnim poziomie, a aż 38 proc. skromnie. Wysoka inflacja i w tej grupie społecznej zbiera swoje żniwo, nie dziwi więc pogłębiający się problem ze ściągalnością świadczeń na dzieci. Zbliżające się święta i rodzinna atmosfera mogą jednak skłonić rodziców unikających płacenia do uregulowania, chociaż części należności lub spotkania ze swoimi pociechami - komentuje Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Niestety badanie pokazuje, że wśród rodziców, którzy mają problem z regularnym łożeniem na dzieci, brakuje również inicjatywy do częstszych spotkań. Zaledwie 8 proc. respondentów mogło liczyć na większe zaangażowanie byłego partnera w opiece nad pociechą, pozostali, czyli 92 proc. nie proponuje w ogóle w zamian żadnej opieki. To oznacza, że cała odpowiedzialność za utrzymanie i wychowanie dziecka w zdecydowanej większości spada na głównych opiekunów.

Czy ważne kartki w kalendarzu każdego dziecka łamią serca niesumiennych alimenciarzy?


Zdarzają się takie sytuacji, ale są nieliczne. W okolicach Wigilii na taki gest decyduje się 19 proc. ojców i matek. Porównywalna liczba chętnych na dodatkowe świadczenia jest związana np. z urodzinami dziecka (20 proc.), Mikołajki znalazły się prawie na końcu zestawienia, mobilizując zaledwie 7 proc. dłużników alimentacyjnych. Aż 67,2 proc. rodziców samodzielnie wychowujących potomstwo nie dostało dodatkowego wsparcia. Pocieszający jest jednak fakt, że choć nieznacznie, to jednak zmniejsza się udział obojętnych na swoje dzieci ojców i matek. W porównaniu z wynikami badania sprzed dwóch lat jest to spadek o blisko 2 proc.

Rekordowe 13,4 mld zł długów w alimentach


W efekcie przybywa też osób niepłacących swoim dzieciom zasądzonych alimentów, bo drożyzna trafia do litanii wymówek dłużników alimentacyjnych, dzięki czemu jest im jeszcze łatwiej nie wywiązać się z tego obowiązku.

Skalę problemu doskonale obrazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Na koniec listopada br. kwota zaległych zobowiązań z tytułu alimentów wzrosła o ponad 40 proc. względem roku ubiegłego i wyniosła niemal 13,4 mld zł - to najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych. Przybyło ponad 41 tys. osób niepłacących alimentów i jest ich w sumie 278 624. Średnia zaległość alimentacyjna przekracza już 48 tys. zł na osobę.
Przyczyn tak drastycznego wzrostu można upatrywać - w równie drastycznym - wzroście cen życia. Kryzys gospodarczy i inflacja sprawiły, że wielu rodziców nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Oszczędzanie na najbliższych nie jest jednak żadnym rozwiązaniem, a rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, ma prawo do żądania świadczeń. W odzyskaniu zaległej kwoty może pomóc wpis do Rejestru Dłużników. Zgłosić dłużnika do BIG może każda osoba, która ma wyrok sądowy z klauzulą wykonalności. Wpis, w ramach prowadzonej przez BIG InfoMonitor akcji „Odzyskuj Alimenty”, kosztuje symboliczną złotówkę, a może okazać się skutecznym sposobem na skłonienie dłużnika do łożenia na dziecko - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Zaległości z tytułu niepłacenia alimentów

Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor kwota zaległości alimentacyjnych w ciągu roku urosła o blisko 4 mld zł i aktualnie wynosi rekordowe prawie 13,4 mld zł.


Ojcowie nie płacą


Wśród niepłacących na swoje dzieci rodziców zdecydowaną przewagę mają mężczyźni. W rejestrze jest ich bowiem ponad 262 tys., w porównaniu do 16 tys. kobiet. Z danych wynika także, że najwięcej ojców-dłużników (91 650) jest w wieku od 45 do 54 lat. W przypadku matek granica wieku jest nieco niższa, bo największe problemy ze spłatą zobowiązania mają te między 35 a 44 r.ż.

fot. mat. prasowe

Liczba dłużników alimentacyjnych z podziałem na płeć

Wśród niepłacących na swoje dzieci rodziców zdecydowaną przewagę mają mężczyźni.


Jeżeli na problem spojrzymy z perspektywy miejsca zamieszkania dłużników, to zdecydowanymi rekordzistami są ci z woj. mazowieckiego. Ich łączny dług wynosi ponad 1,7 mld zł. Również na Mazowszu największa jest średnia kwota zaległego zadłużenia, która opiewa na 54 tys. zł. W kontrze stoi woj. opolskie, gdzie suma niezapłaconych świadczeń jest najniższa - 279 mln zł, co wynika bezpośrednio z faktu, że jest tam najmniej niepłacących rodziców, bo niewiele ponad 6 tys. W kategorii liczby alimenciarzy zdecydowanie wygrywa woj. śląskie z liczbą 33 tys. osób.

fot. mat. prasowe

Kwota alimentów/liczba alimenciarzy z podziałem na województwa

Zdecydowanymi rekordzistami są ci z woj. mazowieckiego. Ich łączny dług wynosi ponad 1,7 mld zł.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: