2018-11-16 09:50
Umowa © highwaystarz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Renta dożywotnia - 3 filary bezpieczeństwa seniorów
Tej jesieni zainaugurowana została, dofinansowana ze środków programu rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, kampania edukacyjna mająca na celu uczulić seniorów na nieuczciwe praktyki rynkowe. Mowa tu o pożyczkach, niepewnych lokatach, oferowanych najczęściej na pokazach pseudo pakietach medycznych czy właśnie zawieranych z osobami prywatnymi umowach renty dożywotniej. W opracowanych materiałach znalazły się m.in. wypowiedzi przedstawicieli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Miejskiego Rzecznika Konsumentów we Wrocławiu.– W filmie dotyczącym renty dożywotniej widzimy Panią Anielę, która przepisuje mieszkanie sąsiadowi w zamian za opiekę i comiesięczne świadczenia pieniężne. Niestety umowa nie zabezpiecza interesów Pani Anieli, a sąsiad nie tylko przestaje wypłacać świadczenia, ale zaprzestaje również opieki nad seniorką. W ramach podpisanej umowy ma także prawo odebrać emerytce mieszkanie, którego jest teraz pełnoprawnym właścicielem. Często słyszymy o nieuczciwych podmiotach lub osobach prywatnych, które wyłudziły mieszkanie od seniora w zamian za świadczenia pieniężne. Przestrzegamy przed pochopnym podpisywaniem umów z takimi osobami lub podmiotami – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
fot. highwaystarz - Fotolia.com
Umowa
Umowa renty dożywotniej z sąsiadem? To może być pułapka.
- Najważniejsza może okazać się jednak „niewypłacalność” osoby lub podmiotu, który zobowiąże się do wypłaty renty dożywotniej – mówi Robert Majkowski.Gdy profesjonalny fundusz hipoteczny podpisuje umowę z seniorem, sięga po statystyki Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące przewidywanej długości życia seniora oraz wylicza wysokość renty w oparciu o szereg czynników takich jak płeć, wiek seniora, a także wartość nieruchomości.
- Do oszacowania wartości świadczenia wykorzystywany jest złożony model opracowany przez aktuariuszy i specjalistów z szeroką wiedzą finansową i prawną. Fundusz zobowiązuje się, że będzie wypłacał świadczenia aż do śmierci seniora. W umowie znajduje się zapis o egzekucji w trybie art. 777 §1 kodeksu postępowania cywilnego, do którego można odwołać się w przypadku niepłacenia danych kwot. W praktyce oznacza to, że jeśli świadczeniodawca spóźni się z wypłatą świadczenia, senior może wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu tzw. klauzuli wykonalności (zgodnie z przepisami sąd nadaje taką klauzulę niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni), po czym zwraca się bezpośrednio do komornika, by ten wyegzekwował należne mu pieniądze. W jaki sposób osoba prywatna może zagwarantować seniorowi, że nieprzerwanie, przez okres 20 lub 30 lat będzie wypłacać świadczenia? Trudno przewidzieć, czy świadczeniodawca sam nie zachoruje, nie straci pracy, nie przeprowadzi się do innego miasta lub kraju. Odwróćmy sytuację i przeanalizujmy standardowy kredyt hipoteczny zaciągany w banku. Taki kredyt jest zazwyczaj ubezpieczony na wypadek, gdybyśmy nie mogli go spłacać, stracilibyśmy pracę lub zachorowalibyśmy. O takim ubezpieczeniu, czy raczej zabezpieczeniu nie myśli zazwyczaj ani senior ani osoba prywatna, która zawiera z nim umowę.
oprac. : eGospodarka.pl
Renta dożywotnia. Ile można dostać? Jak się ubiegać?
Renta dożywotnia: 5 kwestii, o których należy pamiętać przy umowie
Renta dożywotnia czy zamiana mieszkania na mniejsze?
Hipoteka odwrócona: jak uniknąć podpisania niekorzystnej umowy o dożywocie?
Hipoteka odwrócona 2022. 5 trendów, które wpłyną na rynek
4 fakty na temat umowy o dożywocie
Renta dożywotnia. Co to jest klauzula trzech siódemek?
BIK: seniorzy najbardziej narażeni na kradzież tożsamości
Umowa dożywocia. Ważne rady dla seniorów
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe IV 2022 r.
Inwestowanie w złoto dobre na kryzys
Stopy procentowe, czyli 3 lata najtańszego pieniądza w historii
O 38,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2022
Wyniki finansowe banków 2015
Źródła finansowania MŚP w Polsce i UE. Leasing w czołówce
Czy można wyjść za mąż nie tracąc renty dożywotniej?
Czy jedynie firmy ubezpieczeniowe mają prawo udzielać renty dożywnich? Taką informację uzyskałam na forum "Seniorzy"- www.dolaseniora.com.
Handel zagraniczny I-III 2022. Ujemne saldo na poziomie 30 mld PLN
Popyt na mieszkania niższy, ceny znów wzrosły
Hakerzy w Polsce atakują sektor finansowy
Będą zmiany zasad pobierania zaliczek na podatek PIT
Wyłudzenia w wyniku kradzieży danych boi się ponad połowa Polaków
Gospodarka UE przed kolejnym testem, lepiej na rynku pracy
Praca zdalna czy stacjonarna: jak funkcjonują firmy?