eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty pod wpływem EUR/USD

Złoty pod wpływem EUR/USD

2006-05-30 10:28

Na krajowym rynku walutowy w dniu wczorajszym nie wiele się działo z uwagi na brak aktywności graczy z Londynu i Nowego Jorku, ze względu na święta narodowe w tych krajach.

Przeczytaj także: Dziś złoty powinien stabilizować się

Rynek krajowy

Rynek otworzył się nisko, w okolicy 3.91, lecz potem powoli złoty tracił – za taki stan rzeczy głównie odpowiadało zmniejszenie awersji do ryzyka i poprawa atmosfery do rynków wschodzących. W dniu wczorajszym kilka istotnych informacji podało Ministerstwo Finansów jednak bez większego wpływu na przebieg notowań. Wiceminister Elżbieta Suchocka-Roguska podała, iż według szacunków po 5 miesiącach deficyt budżetowy wyniesie najprawdopodobniej 49,5-51,0 proc. planu, czyli lepiej od wcześniejszych prognoz na poziomie 53,5 proc. Z podanych informacji wynika, że wykonanie budżetu nie jest zagrożone. Z kolei wiceminister Stanisław Kluza przyznał, iż resort oczekuje około 10 proc. r/r dynamiki produkcji przemysłowej w maju, po nieco gorszym odczycie kwietniowym na poziomie 5,8 proc. r/r, który uznał za incydentalny. Oficjalne dane o majowej produkcji GUS opublikuje 20 czerwca.

USD/PLN zachowywał się podobnie w dniu wczorajszym jak EUR/PLN. W pierwszych minutach handlu nasza waluta zyskała na wartości do dolara i wyceniano ją na poziomie 3,0660 zł. Pod koniec dnia za dolara trzeba było płacić 3,0830 zł. W dniu dzisiejszym mamy pierwszy dzień dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Na kończącym się w środę posiedzeniu, rada zapewne pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie – 4,0 proc. Ostatnie wypowiedzi członków RPP jednoznacznie wskazują, że większość członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że bieżące stopy procentowe znajdują się na optymalnym poziomie.

Rynek międzynarodowy

Rejon 1.2700 znowu okazał się zbyt silny do pokonania. Zgodnie z przewidywaniami kurs zachowuje się technicznie, choć wpływ mogą mieć także oczekiwane dane makro. Stąd osłabienie dolara. Wybicie z obecnego zakresu powinno skutkować atakiem na 1.2970 i ostatecznym osiągnięciem 1.32. Uważamy, że taki scenariusz jest prawdopodobny w sytuacji, gdy dane makroekonomiczne jednoznacznie pokażą nowe sygnały osłabienia gospodarczego jakich nie widać było do tej pory. Dzisiejsze i jutrzejsze dane o sentymencie konsumentów nie powinny wywołać dużego wrażenia, gdyż ciągle wysokie ceny benzyny w USA są decydującym czynnikiem wpływającym negatywnie na wskazania tych indeksów.

Dolar w oczekiwaniu na słabsze dane makroekonomiczne (dzisiaj tylko sentyment konsumentów) słabnie. Zwiększony wpływ oczekiwanych danych makro można tłumaczyć ostatnimi informacjami płynącymi z FED. Zarówno w komunikacie FOMC jak również w wypowiedziach poszczególnych przedstawicieli widać, że uzależniają oni dalsze podwyżki od czerwcowych danych. W najbliższych 4 tygodniach jest ich dostatecznie dużo aby z dużym prawdopodobieństwem ocenić dalsze kroki FED-u. Na większości rynków panuje obecnie relatywny spokój, szczególnie na rynkach towarowych i rynkach wschodzących, co można przypisać właśnie oczekiwaniu na dodatkowe informacje. W najbliższych dniach oczekujemy z jednej strony zwiększonej zmienności po publikacji danych, z drugiej jednak uważamy, że wybicie z obecnej konsolidacji nastąpi dopiero, gdy większość z tych danych będzie znana, czyli, że może ono nastąpić dopiero pod koniec tygodnia.

oprac. : Tomasz Mozgawa / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: