eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pożyczkowe pożyczają coraz więcej

Firmy pożyczkowe pożyczają coraz więcej

2018-04-20 12:16

Firmy pożyczkowe pożyczają coraz więcej

Firmy pożyczkowe pożyczają coraz więcej © marpan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami najświeższy opracowany przez KPF raport „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”. Czego dowodzi opracowanie? Okazuje się m.in., że w minionym roku średnia wartość udzielanej w naszym kraju pożyczki osiągnęła poziom 2 122 zł, po raz pierwszy w historii przekraczając 2000 zł. To o 30% więcej niż rok wcześniej i o 137% więcej aniżeli w 2008 roku.
Dekada monitorowania rynku pożyczkowego to już wystarczająca baza, aby przyjrzeć się zachodzącym na nim zmianom. Z najnowszego raportu „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce” wynika m.in., że do 2012 średnia wysokość zaciąganego przez Polaków zobowiązania nie przekraczała 1 tys. zł. Mało imponująca była również ówczesna, sięgająca zaledwie kilku procent, dynamika. Zmiany nadeszły w 2015 roku. Od tego momentu wzrosty przekraczają 20%. Za taki obrót spraw odpowiada doskonalenie stosowanych przez firmy pożyczkowe modeli scoringowych i narzędzi antyfraudowych, a także korzystania ze źródeł informacji kredytowej oraz zredukowanych kosztów finansowania działalności pożyczkowej.
– Rosnące dochody w dyspozycji polskich gospodarstw domowych oraz dobra sytuacja na rynku pracy towarzyszą dobrym ocenom przyszłej własnej sytuacji finansowej, jak również sytuacji ogólnogospodarczej kraju. Obok profesjonalnego, wciąż doskonalonego podejścia instytucji pożyczkowych do szacowania i akceptacji ryzyka, są to źródła zapoczątkowanej w roku 2015 tendencji do zaciągania wyższych zobowiązań przez ich klientów. Podobnie zresztą jak ma to miejsce w sektorze kredytu bankowego – stwierdził Andrzej Roter, Prezes Zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Warto podkreślić, że za wzrostem wartości udzielanej pożyczki nie podąża - jakby się można było tego spodziewać - wzrost liczby klientów - w minionym roku ich rzesza zmniejszyła się o 1/5. Nie można też mówić o braku dbałości o bezpieczeństwo finansowe klientów, bowiem instytucje pożyczkowe odrzucają obecnie aż 6 na 10 wniosków o udzielenie pożyczki.

fot. mat. prasowe

Przeciętna wartość pożyczki udzielanej przez firmę pozyczkową

Rosnąca wartość pożyczki to efekt doskonalenia modeli scoringowych i narzędzi antyfraudowych.


Nie tylko więcej, ale też na dłużej


Poza wzrostem średniej kwoty pożyczki, na rynku pożyczek niebankowych obserwowane jest także wydłużenie przeciętnego okresu, na jaki pożyczka jest oferowana. Od roku 2010 w strukturze wartościowej pożyczek zwiększa się liczba tych udzielanych na dłuższy okres, tj. powyżej 1 roku. Udział pożyczek udzielanych na okres od 1 roku do 2 lat wzrósł z 1% w 2010 roku do prawie 40% w 2017 roku (jest to jednocześnie dominująca grupa produktów w tym roku). Jeśli chodzi o pożyczki udzielane na okres powyżej 2 lat, to były one praktycznie nieobecne w ofertach instytucji pożyczkowych aż do roku 2011. W 2012 r. stanowiły one zaledwie 0,2%, podczas gdy w 2017 r. już 17,7%.

Największą różnicę na przełomie analizowanych lat można zauważyć w grupie pożyczek udzielanych na okres od 3 miesięcy do 1 roku. W latach 2010–2012 przeważały one w strukturze wartościowej, stanowiąc prawie 3/4 ogólnej wartości sprzedanych produktów. W kolejnych latach udział ten zmniejszał się, aż do poziomu 32% w roku 2017, czyli ponad dwukrotnie mniejszego niż na początku analizowanego okresu.

Pożyczki krótkookresowe, udzielane na okres do 3 miesięcy, mają obecnie najmniejszy udział w strukturze wartościowej (11,3%) i jest to poziom ponad dwukrotnie niższy niż w roku 2010.
– Ta sytuacja to z jednej strony skutek uregulowań, zawartych w nowelizacji ustawy limitującej koszty kredytu konsumenckiego, a z drugiej – zaniku pożyczek na bardzo niskie wartości i krótkie okresy. Nie można też pominąć wpływu programu Rodzina 500+, z którego środki zapewniły zaspokojenie najpilniejszych bieżących potrzeb gospodarstw domowych – wyjaśnia dr Mirosław A. Bieszki, Doradca ds. ekonomicznych KPF.

Co na to banki?


Jak zachodzące w sektorze instytucji pożyczkowych zmiany przedstawiają się na tle tendencji na rynku kredytów bankowych? Ponieważ instytucje pożyczkowe z mocy prawa nie mogą udzielać kredytów hipotecznych, uwzględnianie tych ostatnich do porównań mija się z celem. Segmentem rynku kredytowego, do którego można się odwołać, są tzw. niskokwotowe kredyty bankowe dla gospodarstw domowych. Spadająca rentowność oraz wzrost kosztów, wynikających z obowiązywania tzw. podatku bankowego powodują, że banki koncentrują swoje plany sprzedażowe na produktach wysokomarżowych. Analizy rynku kredytów bankowych wyraźnie wskazują na umacnianie się tendencji wzrostowej w segmencie wysokokwotowym oraz spadkowej w segmencie niskokwotowym. W 2017 roku wartość nowo udzielonych kredytów w sektorze bankowym wzrosła o 3,5% w stosunku do roku poprzedniego, przy nieznacznym, bo 1-proc., wzroście ich liczby.

fot. mat. prasowe

Struktura udzielonych pożyczek w odniesieniu do okresu pożyczki

Pożyczki krótkookresowe, udzielane na okres do 3 miesięcy, mają obecnie najmniejszy udział w strukturze wartościowej (11,3%).


– Doszliśmy w Polsce do momentu, w którym pożyczki niebankowe uzupełniają ofertę banków. Jednak należy zwrócić uwagę, że obecnie rynek pożyczkowy to już około 10% segmentu kredytów typowych dla consumer finance – podsumowuje dr Bieszki.


oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: